Kiedyś przychodzi czas, gdy trzeba się w końcu mieć w co spakować na strzelankę,  długiego milsima, czy też trening. Albo po prostu na jakiś duży wyjazd, gdzie torba będzie spokojnie leżeć na bazie, a my będziemy robić wypady jednodniowe, czyli wszelkie wakacje i urlopy. Oferta plecaków i toreb na rynku olbrzymia – czym większa pojemność tym wyższa cena, czym lepsze użyte materiały do wykonania tym wyższa cena… A tymczasem z demobilu możemy za przysłowiowe grosze wyrwać brytyjska torbę transportową: BRITISH ARMY DEPLOYMENT BAG NSN 8415-99-421-5710 OPERATIONAL TRAVEL BAG.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Torbt transportowe, tudzież “realizacyjne” militarne oscylują wokół 500-600zł a bardzo często i drożej. A tu… demobil to prawdziwa okazja, bo bywa za stówkę.

WYKONANIE

Torba jest uszyta z czarnej cordury (najpewniej 1000d) i posiada wg sprzedawców 110 litrów pojemności. Składa się z komory głównej oraz dwóch mniejszych kieszeni na obu końcach.
Rozmiary głównej komory to 76 x 35 x 35 cm – można tam wepchnąć naprawdę dużo – zapinana jest na suwak dwukierunkowy. Kieszenie na obu końcach torby również są zapinane na suwak, dodatkowo na jednej z nich naszyte jest okienko na identyfikator właściciela zakryte gruba folia i klapka zapinana na rzep. Z obu dłuższych boków torby znajdują się płaskie kieszenie zapinane na rzep, natomiast wewnątrz torby znajdziemy płaską kieszeń na dokumenty, wykonaną z grubej przezroczystej folii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Torba jest olbrzymia, co zapewne zachwyci i kobitki, które mają zazwyczaj problem z “małym pakunkiem” 😉

System nośny składa się z dwóch części – po pierwsze, z rączek spinanych w jeden uchwyt patką z rzepem, gdy przenosimy wszystko na płasko, jako klasyczną torbę. Po drugie, z szelek plecaka ukrytych pod patkami na górze, po obu stronach suwaka głównej komory – szelki są wygodnie uszyte z miękkim wypełnieniem w środku (pianka jak w plecakach). Dodatkowo torba ma dwa uchwyty transportowe na jej końcach (przy zewnętrznych kieszeniach).

10589607_10204690716657817_1227994847_n

Góra torby – widoczne schowane szelki “plecakowe”, paski kompresyjne i rączki transportowe.

Usztywnione jest jedynie dno torby. Torba ma 3 paski kompresyjne od – zamykane na klamerki
Do dna torby zostały doszyte gumowe stopki do stawiania, aby nie przecierać materiału.

10621084_10204690714737769_1836190503_n

Od spodu torba jest zabezpieczona 6 wstawkami z gumy. Trochę szkoda, że dno nie jest po prostu całe podgumowane, ale cóż – jak widać nie można mieć wszystkiego.

UŻYTKOWANIE

Do środka zmieści się na spokojnie replika [emka/kałasz] plus kamizelka/pasoszelki/chest plus mundur i buty na zmianę. Wejdą akcesoria w postaci magazynków, zapasowych kulek, rękawiczek, hełmu , etc… To wszystko można jeszcze dopchać batonikami i colą i jeszcze najważniejszym atrybutem wyjazdu w teren, czyli rolką papieru toaletowego. Na wakacje torba będzie więc jak znalazł, nawet dla dziewczyny.
Mój egzemplarz był ze mną na niezliczonej ilości gier oraz wyjazdów. Od momentu kiedy ja kupiłem w 2010 roku – jest to mój bagaż do samolotu oraz podstawowa rzecz, w którą pakuje się na urlop. Uniwersalność torby jest, więc bardzo duża, a przy tym nadto nie rzuca się w oczy taktycznością. Po prostu duża czarna torba, bez milionów molle, kamuflażu i innych bajerów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rzecz jasna nie ma co marzyć o wrzucaniu do środka parasnajperek i innych równie długich flint. W przeciwieństwie do plecaka, nadmiar lufy nie będzie wystawał przez komin, czy klapę… po prostu nie wejdzie.

10620959_10204690714537764_1972350874_n

Rzecz jasna to nie plecak – jeśli będzie trzeba pokonać z tym większy dystans to dużo lepiej pomyśleć o plecaku. Jeśli zaś korzystamy przede wszystkim z samochodu i komunikacji publicznej to jest cacy.

PODSUMOWANIE

Za swoja torbę cztery lata temu zapłaciłem na brytyjskim ebay około 15 funtów. Nie ma problemów ze znalezieniem jej w Polsce na Allegro czy też w demobilach – i bardzo często są egzemplarze po 99zł, dlatego nie szalejcie jak zobaczycie i sztuki za 200-300zł. Warto poczekać.
Polecam bardzo mocno, gdyż stosunek ceny do jakości jest świetny – wielozadaniowość zachwyca.

Oczywiście jeśli szukacie tobołka, z którym będziecie pokonywać dłuższe dystanse – wybierzcie lepiej plecak, choćby i demobilowego Cyclopsa Vulcana, również “za grosze”. Torba to jednak tylko torba i szelki plecakowe to tylko taki dodatek, bez odpowiednio wygodnego i sztywnego systemu nośnego.

10643291_10204690714337759_540383711_n

Wór – potwór. Zdjęcie świetnie uświadamia jak duża jest to torba.

Na koniec dobra rada z życia wzięta – jak już wszyscy w Twoim teamie je kupią i gdzieś pojedziecie razem – poznasz łatwo swoją jeśli okleisz rączkę kolorową taśmą izolacyjną.

Marian “ThePesH” Matusiewicz

GALERIA

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

Leave A Reply