Apteczki w airsofcie przydają się z grubsza do 3 zadań: do lansu (mogąc zawierać kanapki lub robiąc za organizer), jako faktyczne apteczki (z zawartością z racji charakterystyki sportu, inną niż w wojsku) lub jako IFAKi z prawdziwego zdarzenia (z zawartością “bojową”, czy to na szkolenia/rekonstrukcję, czy po prostu lans). Na szczęście coraz częściej spotyka się drugi typ, czyli z najbardziej potrzebnymi rzeczami, jak plastry, środek odkażający, czy ibuprom.

13120881_1104728156214402_1928177678_o

Źródło: SPEARPOINT.

Co do samej konstrukcji to królują tzw. apteczki zrywane, czyli na panelu, łatwo dostępne. Zazwyczaj z rzepem, który jest głośny, a przede wszystkim zgarnia dużo syfu w lesie. SPEARPOINT poszedł w nieco inną stronę systemu montażowego.

11111sa

KONSTRUKCJA I WYKONANIE

Zacznijmy od tego, że jak przystało na Spearpointa, to apteczkę FastMED projektujemy w 100% pod siebie. Czyli custom. Testowaliśmy dwie wersje, jedną zapinaną na rzep, rozkładaną na 4 panele oraz 2 panelową, zapinaną na suwak (bardziej klasycznie), już z konkretnie przygotowanym wnętrzem (nie dla nas).

Dsc_5106

Img_3168Zestawy były zbliżone wielkością, natomiast z zupełnie innymi organizerami – przy czym to przy zamawianiu decydujemy co i jak, pod jaki zestaw ma być zaprojektowana, itp. Rozkład wnętrza pod wojskowy IFAK może być bardzo mało wygodny dla airsoftowca i warto o tym pomyśleć przy zamawianiu.

Dsc_5111

Img_3179Nie ma więc większego sensu opisywać wnętrza, które i tak projektujemy sami. Istotniejszy pozostaje sposób zamknięcia apteczki, czyli w naszym przypadku suwak i 2 panele lub rzep i 4 części.

Najistotniejsza zmianą w stosunku do klasycznych apteczek “zrywanych” jest oczywiście sam panel, a dokładniej sposób mocowania apteczki do niego.

Dsc_5112

Apteczka z montażem molle.

Img_3171

Apteczka montowana na pasie, tu 45-40mm.

Apteczkę właściwą zabezpiecza się klamrą na taśmie, natomiast rzep został zastąpiony sztywnym pasem wchodzącym (od strony wewnętrznej ładownicy) w szlufkę na panelu. Brzmi nieco skomplikowanie, ale jest to bardzo proste rozwiązanie.

Img_3175

Sztywny pas z apteczki wchodzi w szlufkę na panelu.

Img_3177

Dsc_5113

Górną warstwę szlufki można dodatkowo wybrać z dodatkowym usztywniaczem, pomagającym ponowne włożenie apteczki w panel.

Img_3129

Jak widać, FastMED jest raczej niewielkim pouchem.

Spearpoint odchodzi jednak od powyższych dwóch modeli apteczek (co nie znaczy że ich nie zrealizuje) na korzyść najnowszego projektu. Nie mniej jednak testowaliśmy właśnie starsze generacje i stąd je opisujemy. Bo i tak najważniejsza odmianą jest tu przecież sam panel 😉 FastMEDa można wybrać z możliwością montażu na molle lub też na pasie o określonej szerokości.

13072734_976839562403867_401791724459936468_o

UŻYTKOWANIE

W czym jest taka apteczka lepsza niż klasyczne z panelem na rzep? Jak było wspomniane na początku, nie łapie śmieci i można ją dobyć po cichu. Dodatkowo szybko i bez większego wysiłku, czego niektóre rzepy wymagają. To ostatnie jest istotne chociażby, gdy mamy osłabioną rękę (uraz), poza tym po odpięciu klamry i leżąc możemy całym ciałem wysunąć potrzebny zestaw (czy nawet łokciem – zależnie od umiejscowienia ładownicy).

Dsc_5056Konstrukcja apteczki FastMED jest zwarta i niewielka. Ma malutki profil, nawet całkiem wyładowana i nie przeszkadza nawet zamontowana “pod ręką”.

Img_3132

FastMED jest zbliżony wielkością do ładownicy SAW 100rd, może nawet mniejszy.

Dsc_5041Co mi w apteczce nie pasowało? Cóż, nie była robiona pode mnie, nie pod to co noszę na strzelanki i była po prostu za mała. Przyzwyczaiłem się to większych jak MIWO, czy Templars Gear. Problem banalny, bo po prostu trzeba przedstawić swój projekt 😉
Na początku trochę problematyczne może być ponowne założenie FastMEDa na panel, ale to już w zasadzie kwestia wprawy.

PODSUMOWANIE

FastMED jaki jest każdy widzi. Według mnie odejście od rzepa przysłużyło się apteczce – można dobyć jej zawartość szybciej , łatwiej i ciszej. Dodatkowo projektujemy wnętrze ściśle pod swój sprzęt, który chcemy przenosić, więc nie będzie opcji, że coś nam nie odpowiada i nie mamy jak zamontować swoich rzeczy.

Co więcej sam system może się doskonale sprawdzić i do innego rodzaju ładownic, choćby organizerów (przykład w galerii).

13077331_1104726592881225_654977170_nCo ciekawe sam system panelu jest udostępniony przez Spearpointa za darmo: fastmed_system.

Licencja Creative Commons
FastMED SYSTEM by Wojciech Skrzypek SPEARPOINT is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License

GALERIA

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

Leave A Reply