Linia uniformów SFU to niezaprzeczalny hit firmy Helikon-Tex. W tym roku producent odświeżył zarówno spodnie jak i bluzę, nadając im wymowną nazwę NEXT. Kilka miesięcy temu opisaliśmy te pierwsze, które pojawiły się na rynkuprzed bluzą, na którą przyszedł teraz czas. Gwoli ścisłości przypomnę czytelnikom, że SFU wywodzi się w prostej linii od munduru R6 Crye Precision – NEXT jednak wybiega sporo do przodu ponad pierwowzór i  już zdecydowanie nie można tego nazwać kopią.

Img_0248

BUDOWA I WYKONANIE

Klasyka na sterydach – tak bym określił to w skrócie. Każdy kto widział amerykańska bluzę kontraktowa BDU wie, że nie została ona zaprojektowana do noszenia z wszelkiej maści kamizelkami i plate carrierami. Ma ona cztery kieszenie – dwie mniejsze po obu stronach piersi i dwie większe na biodrach (cargo). W takim samym układzie zbudowano górę munduru SFU, dodając jednak dwie kieszenie na ramionach.

Img_0151 (2)

Img_0163 (2)Sześc kieszeni daje sporo miejsca do przenoszeniu drobnego ekwipunku. Na pierwszy rzut oka SFU NEXT naprawdę przypomina i nie ma tu aż tak dużych zmian jak w przypadku spodni tej linii. W stosunku do amerykańskiej bluzy praktycznie nie zmienił się kołnierzyk oraz regulacja obwodu w pasie za pomocą listwy i guzików. Głównym zapięciem pozostaje listwa z 5 guzikami, brak rzepów i suwaka. Jest to dużo bardziej klasyczna konstrukcja niż choćby CPU.

Zacznijmy zatem od góry – wspomniane kieszenie na rękawach na pierwszy rzut oka są płaskie, jednak z tyłu mają zaszewki, dzięki czemu kieszeń ma całkiem sporą pojemność.

Img_0152 (2)

Zostały one naszyte skośnie względem osi rękawa, aby zapewnić do nich łatwiejszy dostęp.

DSC_3099

Jak widać wypełniona kieszeń ma całkiem sporą pojemność.

W odróżnieniu od pierwszej wersji bluzy w końcu pojawiły się na nich panele velcro, zarówno na klapce jak i na prawie całej powierzchni kieszeni. Mamy wiec miejsce na flagi i wszelakie naszywki moraleski i oznaczenia bojowe własnej ekipy.

Img_0157 (2)

Kieszenie są zamykane na rzep.

Zarówno kieszenie górne i dolne na korpusie są zamykane za pomocą rzepa – są konstrukcji miechowej, dzięki czemu puste pozostają płaskie, ale napchać do nich można już całkiem sporo.

Img_1536

Bluza SFU NEXT i spodnie BDU.

Img_0156 (2)

Ustawienie rzepów umożliwia łatwe zamykanie kieszeni bez względu na wypchanie zawartości.

Nad górnymi kieszeniami umieszczono miękkie rzepy na nametaga, itp. Mankiety są standardowo regulowane rzepami.

Img_0153 (2)

Img_0158Bluza jest tylko lekko dopasowana – bardziej niż BDU, ale mniej niż ACU.

01 nextt (3)

Komplet – kolor Shadow Grey.

Materiał bluzy to Bawełna/Polister 60/40 w splocie ristop, a dostępne kolory/kamuflaże to US woodland, wz.93, oliwka, shadow grey i czarny. Koszt – 139zł.

UŻYTKOWANIE (OPINIA OSOBISTA)

Na pierwszy rzut oka wpada oczywiście mała ilość zmian w stosunku do poprzedniej wersji, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmiany w spodniach. Ale w zasadzie czego się można było spodziewać – temat jest z grubsza wyczerpany, bo SFU to nadal coś dla miłośników rozbudowanego BDU, ale bez przesadzania. Jak ktoś będzie potrzebował typowego munduru pod kamizelki to wybierze właśnie CPU.

DSC_3401

Owszem, SFU można nosić pod plejtem, ale tracimy wtedy całą użyteczność kieszeni piersiowych.

Ale nie jest też tak, że SFU to kompletnie nieprzydatny mundur – jest po prostu do innych zadań. Można zakładać na bluzę kamizelkę, ale czy nie lepiej pod coś dedykowanego? W takim wypadku SFU używamy po prostu z pasoszelkami lub chest rigami – tak jest wydajniej i możemy spokojnie korzystać z kieszeni.

Img_1508

SFU NEXT + RRV

W przypadku tych ostatnich jeszcze lepiej, gdy nie mamy panelu górnego – łatwiej będzie się dostać do kieszeni. Z dolnymi nie powinno być większych problemów, choć ogólnie pamiętajmy, że NEXTy to jednak nie smock 😉

Img_1443Z uwag można wspomnieć o kieszeniach naramiennych, w przypadku jeśli mamy coś w środku. Normalnie są płaskie – wypchane już jak sami widzieliście – nie. Trochę to może uprzykrzać życie podczas zdejmowania z siebie sprzętu, zwłaszcza plecaków. O szybkim zrzucie można wtedy zapomnieć, chyba że w szelkach mamy szybkie wypięcie.
Również sam dostęp do kieszeni naramiennej jest kiepski – kąt pod którym ją naszyto jest niewystarczający. Największy problem jest z małymi rzeczami, ale wyciągnięcie czegoś rozmiaru telefonu również nie jest wcale prostsze.

DSC_3145

Tak, zamków wentylacyjnych tu nie ma, ale sam materiał jest dość cienki, ale wytrzymały. Materiał ma oddychalność jak klasyczny mundur przystało – dupy nie urywa, spocimy się w tym, ale że nie jest to twill – nie rozpuścimy się też.

01 nextt (2)

W stosunku do CPU ma w zasadzie przewagę jedynie w kieszeni i kołnierzyku – jeśli ktoś nie lubi stójki. Plus oczywiście jest to lepsza bluza “codzienna”, bo można upakować w niej więcej rzeczy i nie wygląda aż tak agresywnie w przypadku niekamuflażowych wersji.
Krój jest na tyle luźny, że nie ogranicza swobody ruchu, a rękawy są na tyle szerokie, że można je wygodnie podwinąć, nawet do łokcia.

DSC_3401


PODSUMOWANIE

ThePesH: Używałem kompletu w kolorze Shadow Grey i naprawdę go polubiłem – jest mało “inwazyjny” i świetny na miasto, nie rzuca się aż tak bardzo w oczy jak piaskowy, czy CB. Szary kolor idealnie wtapia w tłum miejskich zatłoczonych dżungli. Bluzę używałem już ładnych kilkanaście tygodni, głównie na wycieczki i po mieście. Jakość szycia na wysokim poziomie – żaden guzik nie odpadł mi (nie wiem co inni mają z tymi guzikami?).
Jeśli planujecie ją użyć z plate carrierem to średni pomysł – na 100% jednak sprawdzi się z beltkitem. Podsumowując, lubię linię NEXT – mam już trzy pary spodni – i w szarych chyba najczęściej chodzę.

DEV: Jeśli ktoś szuka BDU na sterydach to właśnie czymś takim jest SFU NEXT – i chyba do takich osób przede wszystkim jest ta pozycja. Co prawda w stosunku do poprzedniczki nic się znacząco nie zmieniło, ale to nadal fajna i użyteczna bluza, choć bardziej pod chesty i pasoszelki, niż kamizelki. W innym wypadku lepiej sprawdzi się CPU.
Oczywiście jest to też całkiem niezła pozycja do codziennego łażenia, choć dostępna w mniejszej gamie kolorystyczno-kamuflażowej od pierwszej generacji. Można do niej całkie sporo zapakować i jest dużo miejsca na naszywki – czyli codzienny lans na dzielni będzie się zgadzał.

Bluzy do testów dostarczył sklep e-militaria.pl Dzięki!

GALERIA

Share.

About Author

Taktyczna szafiarka oraz chodząca wikipedia szpeju. Fan topornego radzieckiego brezentu w Gorkach i multiplamek gucci tactical od Crye Precison. W szafie ma więcej par butów od niejednej laski. Aesgej miłośnik milsimów oraz whisky z cola. Od ponad 7 lat rezydent krainy deszczowców."

Leave A Reply