Wisport systematycznie wywalcza swój kawałek ciasta rynku plecaków EDC. W zasadzie przebojem wbił się na rynek ze swoim Sparrowem i z mojego punktu widzenia pokonał na dzień dobry Janysport z jego Grotem PP25. Twierdzę tak nie tylko z racji tego, że na ulicach polskich miast widać więcej Sparrowów niż Grotów, ale też dlatego, że “o Sparrowie mówi chyba każdy” i względem EDC produkt Wisportu zdecydowanie wyprzedza Janysporta o lata.

_igp1934

Sparrow jest plecakiem o pojemności 20 litrów i jest uszyty z Cordury 500d, a więc cieńszej, ale i lżejszej niż 1100d Grota. Jakby nie patrzeć to nadal Cordura, a więc materiał wytrzymały. Ponadto jak codziennie targamy taki plecak, to fakt, że jest on lżejszy raczej pomaga, prawda? Koszt plecaka to 169zł za 20 litrowy i 269zł za wersję 30 litrów (Deltashop.pl). Sparrowy produkowane są w kolorze czarnym, oliwkowym, CB oraz w kamuflażach wz.93, A-TACS AU, A-TACS FG, Multicam, UCP, DPM.

sparrow ogólny

Dobre, bo polskie 🙂

Na pierwszy rzut oka można się zastanawiać, czy 20 litrów pojemności to nie za mało. Pamiętajmy jednak, że podchodzimy do tego jako do plecaka codziennego i w takim wypadku jest to pojemność w pełni zadowalająca. Zawsze można skorzystać z paneli bocznych, czy głównego i doczepić kilka dodatkowych kieszeni na potrzebne graty. Co więcej plecak taki jest mały, znacząco mniejszy od Grota 25 (5 litrów robi naprawdę dużą różnicę), przez co jest wygodniejszy, gdy poruszamy się środkami transportu publicznego.

pp25 vs sparrow luz

Janysport Grot PP25 vs Wisport Sparrow:
Większy nie zawsze znaczy lepszy. Przy okazji taśmy Sparrowa wykonane są w systemie molle, a nie moll’o podobnym.

Oczywiście w przypadku Sparrowa dostajemy do użytku mniejszą powierzchnię taśm molle, ale przez to plecak ma mniejsze gabaryty. Co więcej w przypadku konkurencji PP25 postanowiono naszyć taśmy także na spodzie plecaka, przez co i tak możemy coś sobie podczepić:

DSC09456

Co więcej można podczepić nie tylko dodatkowe ładownice, ale i np. zwiniętą karimatę… gdy zaopatrzymy się w taśmy. Do dolnych oczek brak taśm kompensacyjnych.

Różnicę między objętościami plecaków najlepiej widać, gdy są już na plecach. Wtedy kontrast jest już doskonale widoczny i można sobie wyobrazić w czym mamy mniejszy profil.

pp25 vs wsp

Warto zaznaczyć, że oba plecaki mają jednakową powierzchnię boczną montażu oporządzenia molle. Co prawda w Sparrowie nachodzą taśmy kompresyjne, ale w końcu wystarczy je tylko poluzować.

Sparrow posiada ogólnie 6 taśm kompresyjnych: po 2 po bokach oraz 2 na głównym panelu, wszystkie z fastexem, rozłączane. Logo Wisportu z polską flagą jest w istocie naszywką na miękkim rzepie, na który możemy przyczepić równie dobrze name taga, czy morale patcha.
Uchwyt transportowy wykonano z pojedynczej taśmy, co powinno wystarczyć, choć mógłby być wykonany jednak z podwójnej warstwy materiału.
Między łopatkami (czemu nie na górze?) umiejscowione jest wyjścia dla rurki Camelbaka.

System nośny ACS jest tym, czego zawsze brakowało PP25 – zapewnia wentylację pleców. Tylna część plecaka jest usztywniona (i jest to element wszyty na stałe) i naszyte są na niej trzy elementy profilujące – na łopatki oraz na “krzyż” i dzięki tym profilowanym elementom z siatki dystansowej, plecy podczas długotrwałego użytkowania pocą się mniej, albo i wcale. Jest to rzecz szalenie istotna w plecaku, który nie jest noszony na kamizelce. Plecy pod PP25 pocą się w każdą porę roku, nie zależnie od temperatury – Sparrow ze swoim systemem nadaje się i do biegania i do jazdy na rowerze, gdyż ma naprawdę dobrą wentylację.

Dsc09446

System ACS, czyli ulga dla pleców. W górnej części, między szelkami widoczna jest patka, pod którą znajduje się wyjście dla wężyka systemu hydratacyjnego.

Również szelki plecaka są wyprofilowane i podszyte siatką dystansową. Dodatkowo są zaopatrzone w system szybkiego wypięcia oraz taśmy elastyczne, mające za zadanie trzymać rurkę Camelbaka na szelce. Co więcej, na zaczepach pasa piersiowego (można go zdemontować, nie jest na stałe), umieszczono zaciski do trzymania ustnika od rurki camela.

Dsc09449

Akurat brak pasa biodrowego nie przeszkadza w przypadku Sparrowa, gdyż jest to plecak mały, w EDC rzadko taki pas się przydaje, a ponadto mamy pas piersiowy, który w zupełności wystarcza.

Kolejną przewagą nad PP25 jest wnętrze Sparrowa – składa się on z 3 komór
– główna komora ma kieszeń na camela od strony pleców, a po przeciwnej stronie komorę zapinaną na suwak. Jest otwierana do samego dna plecaka na zamek dwukierunkowy:

Dsc09453

Oczywiście nie ma co wrzucać ostrych, metalowych przedmiotów w kieszeń siatkową, bo zakończy to dosć szybko jej żywot. Kieszeń na camela może posłużyć i na książki, nie jest zamykana, jest jedynie zakończona elastyczną taśmą.

– druga kieszeń jest rozpinana (ponownie zamek dwukierunkowy) do połowy plecaka i jest przegrodzona saszetką z siatki, zapinaną na suwak, przy czym siatka tworzy dodatkową niezakrytą kieszeń od strony pleców. Dodatkowo w kieszeni są 2 taśmy nieelastycznej, jedna z karabińczykiem, druga z oczkiem do niego:

DSC09455

Porządna kieszeń, również na drobiazgi typu klucze, drobniaki, zapalniczka, których nie trzeba wreszcie szukać w zakamarkach dna plecaka.

– najmniejsza kieszeń (widoczna na pierwszym zdjęciu artykułu) jest już bez przegródek i mieści się do niej np. klamka – zastosowań jest mnóstwo, to dobry organizer na drobiazgi mogące uszkodzić siatkę.

W przypadku kamizelek, Sparrow najlepiej sprawdzi się z pasoszelkami lub chestami. Z racji profilowych pleców nie polecam go raczej z PC lub kamizelkami zintegrowanymi – lepszym wyborem będzie tu PP25 lub inny plecak “płaski”. Nie mniej jednak, gdy mamy PC z płaskimi szelkami, bez Camelbaka, jest to wykonalne i w miarę wygodne:

sparrow wsh

Tu z kopią WSH z płytami, choć bez naramienników. Jak widać, Sparrow pasuje idealnie.

Co mogę dodać więcej? Oczywiste sprawy – CB pasuje do MC, a oba sprawdzają się w jesień:

Dsc09477

Tu z kurtką MVP MTP, spodnie UTP oraz beanie produkcji Helikonu.

Na zakończenie jeszcze jedna fotka złotej polskiej jesieni:

Sparrow more

Plecak trochę wypchany, do srodka zmieścił się WSH oraz Bijansy.


PODSUMOWANIE
Dlaczego ZDECYDOWANIE warto wybrać Sparrowa do codziennego użytkowania? Bo ma świetny system wentylacji pleców, jest lekki, ma sporą ilość kieszeni i przegródek, jest dobrze wykonany, ma przyzwoitą cenę i ma spore możliwości montażu dodatkowych kieszeni. W przypadku korzystania z nośników oporządzenia, zdecydowanie sprawdza się najlepiej z pasoszelkami i chestrig’ami, natomiast z racji profilowanych pleców, dość odstaje od płyty, co pogarsza jego wygodę stosowania z PC i kamizelkami zintegrowanymi. Jeśli ktoś szuka plecaka na co dzień – zdecydowanie polecam mu Sparrowa, który jest jednym z najlepszych plecaków w swojej klasie

Specjalne podziękowanie dla Olki (siema siostra!) za udostępnienie plecaka do recenzji!

lka

Oby tak dalej! Wspierając bloga, sami otrzymujecie więcej artykułów!

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

Leave A Reply