Temat pasów Bagneta był poruszany już nie raz – jest to polski producent, który osiągnął ogromny sukces, nie tylko w kraju (na początku forum tactical.pl, a później e-militaria.pl, SpecShop i wkrótce Sprzętmilitarny.pl), ale i za granicą.

Na czym polega ogromne zainteresowanie pasami Bagneta? Przede wszystkim chodzi tu o rewelacyjną (i rewolucyjną) szybkowyczepną, ale bardzo wytrzymałą klamrę, Austri Alpin COBRA. Paski są customowe i do wyboru mamy nie tylko rodzaje i kolory klamer (m.in. 50mm, 45mm, 38mm, 33mm, 25-28mm), ale również taśm (olive, multicam, czarne, cb i wiele innych), czy uszka. Chociaż pasy nie posiadają atestów to “po cichu” jednym z ich parametrów jest wytrzymałość wystarczająca do szybkiej ewakuacji – są to pasy ratunkowo-asekuracyjne. Dostępne są również klamry kompozytowe, wykonane dla AA przez ITW Nexus – o mniejszej wytrzymałości, jednak lżejsze i nie brzęczące na lotniskach.

tytul

Bagnet – Made in Poland. Jest to w tej chwili chyba najbardziej znana polska marka “taktyczna” na świecie.

WYKONANIE

Bagnet oferuje nam 2 główne rodzaje pasów:
– COMFORT: do codziennego użytku, w spodniach (również wersja SAFE z uchem do podpięcia akcesoriów, jak np. karabińczyk, smycz, uprząż)
– THIRDLINE: sztywny, bezpośrednio pod broń lub jako pas wewnętrzny podkładu taktycznego (i również w wersji SAFE).

Pas THIRDLINE wykonano dla nas:
– z taśmy Pasamon oliwka (w zależności od oświetlenia zieleń lub brąz – oliwka), przy czym z podwójnej sztywnej klejonej taśmy, 5-krotnie przeszytej (podczas składania zamówienia określamy długość pasa pod siebie),
– klamry COBRA 9kN 45mm (z uszkami XL), w kolorze Elephant Grey,
– nici Ariadna S.A. (wg informacji Bagneta pojedyncza nić wytrzymuje obciążenie minimum 5,5kg, podczas, gdy “zwykła” – od 0,2kg do 0,5kg),
– rzepy firmy Velcro.

Dsc_5135

Rzep nie tylko zapobiega odstawaniu luźnego końca pasa, ale i dodatkowo zabezpiecz pas przed wysunięciem z klamry (choć konstrukcja regulacji i tak trzyma zajebiście pewnie).

Wytrzymałość klamry na zerwanie wynosi ponad 900 kg, taśmy natomiast bla bla bla… Po co to airsfotowcom? Nie ma atestu, więc oficjalnie ich się nie powinno używać w ekstremalnych warunkach, do podwieszania, itp. Ja też  odradzam i traktuje THIRDLINE po prostu jako zajebisty pas wewnętrzny. Mega zajebisty. W praktyce wygląda to tak, że przy mojej wadze 80kg plus kolejne 20kg sprzętu, mogę spokojnie powiesić się na pasie i utrzyma on moją wagę…

_IGP2773

Pokazuje tylko, że się da… plastikowej klamrze bym tak nie zaufał. Nie mniej jednak takie podwieszanie każdy robi tylko na własną odpowiedzialność.

Pas jest wykonany bez zastrzeżeń, solidnie i wygląda naprawdę pancernie. Co prawda dość głupio odstaje metka, ale jakoś to przeżyje, taka drobnostka. Koszt pasa wyniósł około 150zł co jest naprawdę dużą kwotą w porównaniu do takiego pasa alice (ok. 30zł), czy nawet współczesnych sztywnych MIWO (ok. 60-80zł) lub 5.11 (ok. 80zł). Mniej więcej połowę ceny pasa stanowi zajebista klamra 🙂

UŻYTKOWANIE

Największą zaletą pasa jest klamra – bez problemu możemy wypiąć się z pasa jedną ręką w ciągu ułamka sekundy i bez wysiłku. Chyba, że na nim wisimy – im większe obciążenie, tym trudniej rozpiąć klamrę, a właściwie nie można. W mojej wersji wybrałem uszka XL, co jeszcze bardziej ułatwia i przyspiesza otwarcie pasa, przy czym o samoistnym otwarciu się klamry nawet nie ma co myśleć.

IMG_2856

Że pas założyłem do góry nogami? A coś to zmienia? Poza tym, że regulacja wypada wtedy z drugiej strony (tu po prawo) to zupełnie nic.

IMG_2861

Powiększone uszka rozpięcia klamry nie powodują problemów – wręcz przeciwnie. Pas nadal się nie rozepnie sam, tym bardziej pod obciążeniem, a gdy chcemy zrzucić oporządzenie to jest faktycznie łatwiej i szybciej.

Jako, że jest to wersja THIRDLINE jest przeznaczona do wypełnienia pasów taktycznych i/lub przenoszenia kabury/ładownic bezpośrednio na sobie. W związku z tym pas musi być sztywny i jest, choć mniej niż dobrze znane LC. Jak na mój gust, użyte taśmy mogłyby być jednak jeszcze bardziej sztywne, dla poprawy stabilności całego zestawu – jeśli dobrze pamiętam to taśmy TI MultiCam są właśnie sztywniejsze. Nie mniej jednak, czy to jako pas zewnętrzny, czy też główny do kabury – jest nieźle. W każdej chwili pas można wypiąć jedną ręką w ułamku sekundy, zresztą zapiąć pas też jest bardzo łatwo.

_IGP2165

Pas jest sztywny, ale mógłby być jeszcze trochę bardziej. Zapewne w przyszłości rozważymy zakup wersji MC, która z tego co pamiętam ma sztywniejszą taśmę (inny producent).

Regulacja pasa odbywa się albo z obu części klamer, albo z jednej – tu również decydujemy my, wybierając rodzaj klamry. U mnie regulacja jest standardowa – jednostronna. Luźny nadmiar pasa spina się z taśmą za pomocą rzepa, dodatkowo zabezpiecza to cały pas. Tak więc nic nam nie odstaje, choć dodatkową szlufkę też możemy sobie zamówić.

Wybrałem wersję 45mm zamiast 50mm z obawy przed możliwością niezmieszczenia się w szlufki spodni lub też podkłady pod pas (nie jest to wbrew pozorom lęk nieuzasadniony). W przypadku użytkowania kabury z zapięciem 50mm jest niestety wyczuwalne te 5mm luzu, przez co z kydexu ciężej wyszarpnąć broń i trwa to dłużej. Nie ma jednak problemu ze zmieszczeniem pasa w szlufki spodni, choć wymaga to wyjęcia połówki klamry i przewleczenia taśmy, po czym ponownego złożenia całości – klamry są duże, choć mniejsze niż plastikowe fastexy i przechodzą przez szlufki jedynie w przypadku spodni DPM/DDPM/MTP. Za to pas założony np. do UTP leży bardzo stabilnie, dzięki odpowiedniemu ułożeniu szlufek pod kaburę.

_IGP2650

Z racji tego, że spodnie UTP są przystosowane do współgrania z kaburami – nie ma problemu i z kydexową. Oczywiście z racji innej konstrukcji niż kabura IMI, należy tu bardzo mocno dociągnąć pasek – decyduje to o łatwości z jaką będziemy wstanie wyszarpnąć broń z kydexu.

_igp2553

Płaska klamra cobra ma jeszcze jedną dość istotną zaletę – jest płaska, przez co dużo wygodniej użytkować pas z podkładem “na” klamrze spodni, czy z nerką. Po prostu nie uciska nas wtedy wielki fastex.

W przypadku, gdy chcemy jednak pasa używać codziennie, w każdych warunkach, w tym i bez broni – polecam jednak wersję COMFORT, mniej sztywną, ale za to uniwersalną i nie obcierającą nas np. podczas długotrwałej wędrówki. THIRDLINE to pas pod broń i tylko tak powinno się go używać.

W przypadku pasa tylko pod kaburę, magazynki i akcesoria – polecam jednak pas 50mm, natomiast swojego używam w 99% jako pasa wewnętrznego i tu sprawdza się idealnie. Tak, tak, mógłby być sztywniejszy do podkładów, ale i tak jest świetnie. Klamra nie powoduje problemów z przeciągnięciem wewnątrz podkładu, jak to bywa z klamrami plastikowymi, 2-3 razy większymi. Ponadto cały pas możemy z siebie zrzucić jedną ręką, dzięki szybkiemu wypięciu cobry. Usztywnienie wewnętrzne podkładu jest na tyle dobre, że ładownice leżą bardzo stabilnie, a broń z kydexu wyciąga się tak jak powinno – szarpnięciem w ciągu ułamka sekundy. A poza tym wygląda mega lansiarsko 😉

PODSUMOWANIE

150zł za pas wewnętrzny? Troszkę dużo, ale w gruncie rzeczy całe zamieszanie o klamrę cobra. Za tę cenę otrzymujemy jednak bardzo wytrzymały i szybkowyczepny (jedną ręką) pas. Jakbym się miał na takim zawieszać – raczej zaufam Austra Alpin niż fastexom. Oczywiście z racji braku certyfikacji pasa (a są to bardzo wysokie koszty) każdy wykorzystuje go na własną odpowiedzialność. Jeśli chodzi o wykorzystanie pasa jako linia pod kaburę, ładownice magazynkowe, kajdanki – THIRDLINE jest godny polecenia i na pewno się sprawdzi. W przypadku pasa wewnętrznego to już trochę zbyteczny bajer, oczywiście chyba, że ktoś potrzebuje szybkiego wypięcia. Dla wszystkich innych lepszym wyjściem będzie wybór klasycznego PT, o połowę tańszego i bardziej sztywnego (chyba, że klamra plastikowa nie wejdzie w podkład). Może i nie ma wtedy aż takiego lansu, ale zastanie nam więcej pieniędzy w kieszeni na więcej sprzętu.

GALERIA

 

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

Leave A Reply