Wraz z chest rigiem Strongholda do testów od częstochowskiego sklepu AFATTE Airsoft dostaliśmy również ultralekki panel biodrowy. Ponownie, więc przyszło się zmierzyć z wycinanką laserową, choć tym razem o mniejszej powierzchni. Ot, niepozornie wyglądający kawałek laminatu z paskami i klamerkami – ale to tylko pozory. W praktyce panel okazuje się równie dobry co i klasyczne konstrukcje… choć ma też pewne wady większego brata – chest riga. Panel opracowano z myślą o m. in. zawodnikach strzelectwa dynamicznego, ale oczywiście zostanie opisany ze standardowej perspektywy, czyli airsoftowca.

IMG_2454

Panel wraz z ultralekkimi ładownicami SPECOPS.

WYKONANIE
Oczywiście nie ma różnic między jakością wykonania chesta i panelu biodrowego. Cięcie laserem zapewnia, że wszystko jest wykonane idealnie, nie ma jakichś krzywo przyciętych materiałów, a sam klejony laminat w żadnym miejscu się nie rozwarstwia. Dla pewności, zewnętrzne krawędzie chesta obszyto, a w miejscach montażu klamer (produkcji ITW) i taśm (zarówno tych elastycznych, jak i zwykłych) zastosowano rygle.

Dsc_3649

Pod względem staranności i jakości użytych materiałów, również panel biodrowy jest wykonany bez zastrzeżeń.

Laminat to od zewnątrz cordura 500D (lub 600D) PenCott Greenzone, a od strony wewnętrznej nylon 600D. Został pokryty powłokami NIR, PU i DWR. Klamry w zależności od partii są w kolorze TAN lub OD. System zero minus (czyli wycinankowe molle) jest w pełni kompatybilny z molle 25mm.

BUDOWA
Panel jest wykonany standardowo – część główną wykonano z laminatu, do którego przyszyto w sumie 3 klamry. Na dole panelu jest pojedyncza, przy czym jeden element jest wszyty na stałe, a drugi na elastycznym pasie, jednocześnie odpowiadający za regulację obwodu panelu. Warto zauważyć, że pas na wewnętrznej powierzchni pokryto częściowo tworzywem antypoślizgowym.

IMG_2618

Od wewnątrz pas jest pokryty 2 ścieżkami materiału zapobiegającemu ślizganiu się panelu na nodze.

Górne klamry zakończono szlufkami, co prawda z pojedynczej warstwy materiału, ale wzmocnionej 3 rzędami szwów oraz ryglami. Jedna ze szlufek w całości wykonana jest z laminatu, druga ma wszyty odcinek z taśmy elastycznej. Tak, czy inaczej obie taśmy zaszyto na stałe, w związki z czym, żeby założyć panel trzeba zdjąć pas i przełożyć przez niego szlufki, brak tym samym regulacji położenia panelu w pionie. Jest to jednak panel biodrowy, a nie udowy… ale regulacja zawsze by była mile widziana.

IMG_2437

Przykładowy zestaw ładownic oraz sposób ich mocowania. W praktyce najlepiej montować ładownice od najwyższego rzędu, czyli tych poziomych “wycinek”. Zapewnia to nieco większą stabilność paskom.

UŻYTKOWANIE
W porównaniu do klasycznej konstrukcji, czyli panelu z cordury z siatką dystansową, ultralekki laminat zapewnia skórze bardzo dobrą oddychalność i nie czuć go na nodze nawet po kilku godzinach chodzenia. Co więcej, nie przesuwa się na spodniach – wewnętrzna warstwa laminatu wraz z paskiem pokrytym materiałem antypoślizgowym zapewnia naprawdę dużą stabilność. Sam elastyczny pas zwiększa komfort użytkowania, bo panel zwyczajnie nie wrzyna się w nogę i nie uciska mocno, choć trzyma na tyle, żeby nic się nie majtało. Mimo to panel ma tą samą wadę co chest, mianowicie jest giętki z racji swojej “grubości”, przez co nie nadaje się zbytnio na kabury udowe, przy czym polimerowe IMI odpadają zupełnie – adapter molle ma tendencję do wysuwania się i można zgubić klamkę. Tak naprawdę coś za coś…

Dsc_3840

Panel pracuje podczas poruszania się, co wynika z charakterystyki samego laminatu oraz wstawek z taśm elastycznych. Mimo to ładownice z magazynkami nie bujają się. Na zdjęciu można zobaczyć, że chociaż można odchylić taco to panel znacząco się nie odkształca.

DSC_3853

Podczas zmiany pozycji pracuje taśma elastyczna podpięcia do pasa. Rozwiązanie to powoduje, że np. podczas kucania panel nie ciągnie pasa w dół.

Mocowanie panela do pasa za pomocą 2 taśm zapewnia większą stabilność od pojedynczego podpięcia, choć ma też swoje minusy. oczywiście pierwszym to konieczność zakładania przelotek na zdjęty pas i w międzyczasie przeplatanie przez szlufki spodni plus brak regulacji ułożenia pionowego panelu. U mnie nie było znaczącego problemu, ale u wyższych osób może już nie być aż tak fajnie. W czasie przerwy na respie, czy po skończonej zabawie można szybko odpiąć panel za pomocą klamer, ale żeby już zdjąć całość, trzeba ściągać ze spodni pasek. Ponadto jeśli chcemy podpiąć panel pod pas taktyczny, jak np. RATS, może nam nie wystarczyć na szerokość wycięcia pod mocowanie. Podobnie w przypadku pasów dzielonych na komórki jak ostatnio testowany ultralekki pas Templar Gear, czy MIWO T. P. P. O. – podczepienie takiego panelu będzie problematyczne.

Poza tym, sam materiał jest (jak ciągle powtarzam) dość giętki i nie zawsze “gładko” układa się na nodze, więc nie każdemu podpasuje.
PODSUMOWANIE
Kupować, czy nie kupować? Jeśli już wyposażamy się na lekko to sądzę, że będzie to dobry wybór. Oczywiście jest to panel biodrowy i nie każdemu przypasuje i w dla takich osób wyjściem może być panel udowy SPECOPSa. Cena 179zł zapewne odstraszy sporą rzeszę ludzi, bo to prawie połowa ceny ultralekkiego chest riga i około 2 razy więcej niż panele MIWO, choć to i 50zł mniej od wyżej wymienionego SPECOPSa. Panel Strongholda jest ultralekki, przewiewny, bardzo stabilny i właściwie go nie czuć – tyle można o nim na pewno powiedzieć. Nie każdemu podpasuje jego wysoki montaż (biodrowy, ale z regulacją mógłby być i udowy) oraz mniejsza stabilność materiału niż w klasycznych konstrukcjach. Osobiście jednak w kwestii paneli pozostanę konserwatywny i pozostanę przy klasyce. Dla mnie w tym przypadku decydująca jest cena oraz stabilność wyposażenia na montażu, choć z drugiej strony konstrukcje na siatce dystansowej potrafią się przesuwać, nie są aż tak wygodne i poci się pod nimi mimo wszystko noga.

PODZIĘKOWANIA
Chest rig oraz panel do testów podrzucił częstochowski sklep AFATTE Airsoft. Podczas testów użyto również ładownic SPECOPS od sklepu Sprzętmilitarny.pl, a część zdjęć wykonano na warszawskiej Strzelnicy Interaktywnej.

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

Leave A Reply