Czy Orkana zna wielu airsoftowców? Niestety nie, a jeśli już do przede wszystkim z dystrybucji pasmanterii taktycznej (klamry, drabinki, fastexy, cordura, taśmy, itp) oraz zawieszeń taktycznych. Poza tym firma zajmuje się produkcją przede wszystkim dla służb mundurowych oraz dopiero w dalszej kolejności rynkiem cywilnym, detalicznym. Oczywiście firma stara się i coraz bardziej wchodzić w ostatni z wymienionych obszarów i stąd też podrzuciła nam do testów trochę swojego sprzętu:
ładownicę cargo, pistoletową i na flashbanga,
– zawieszenia taktyczne 1/2 pkt. LRT i 2/3 pkt ALFA,
– uniwersalny pasek do spodni.
Jednak ze względu na odrębność produktów, każda z wymienionych grup zasłużyła na oddzielny artykuł. Ten jak łatwo zauważyć, poświęciliśmy ładownicom.

_igp3583

Orkan – Krawiectwo Taktyczne

WYKONANIE

Można pomyśleć, że skoro Orkan zajmuje się produkcją dla służb mundurowych to ma jakość porównywalną z obydwoma MIWO – nic bardziej mylnego. Produkty, które wpadły nam w ręce są zdecydowanie lepiej wykonane, z większą dbałością o detale i na dobrą sprawę nie ma o co się przyczepić. Wszystkie ładownice wykonane są porządnie, podczas kilku miesięcy testów nic się nie popruło. Wykonano je w standardzie 25mm molle, choć np. cargo, które jest przeznaczone na szerokość 5 oczek (3 paski montażu) da radę wygodnie i stabilnie zamontować i na 4 (tylko na 2 skrajne paski). Plus do tego wszystkiego – firma zapewnia 3 lata gwarancji na swój sprzęt.

W przypadku wszystkich testowanych ładownic zakończenia taśm mocujących wyglądają tak samo i zrezygnowano z nap, na korzyść bardziej stabilnego rozwiązania:

_igp3579

Taśmy mocujące ładownic Orkan.

_igp5065

Takie rozwiązanie jest proste, a ładownica trzyma się pewnie i stabilnie.

Taśmy są miękkie, łatwe w przekładaniu, a jednocześnie zakończenia zabezpieczają je przed samowolnym wypinaniem w czasie użytkowania. Niemal identyczny sposób wykończenia ma Spearpoint oraz w nieco gorszym wydaniu Specops.


Kieszeń duża CARGO

_igp3578

Full MultiCam 🙂

Kieszeń uszyta jest z Cordury 500d MultiCam i obszyta taśmami 25mm w tym samym kamuflażu. Zastosowano wytrzymały zamek spiralny rewersowy CF10 z dwoma suwakami nieblokującymi (czyli tzw. dwukierunkowy) – a jeśli i tak Wam mało MC to również paracord na maszynkach jest w tym camo 😛
Kieszeń ma wymiary 20 x 20 x 6cm (plus co się wypcha) i jest klasycznym prostym cargo, bez wewnętrznych przegródek i organizerów.System mocujący to oczywiście taśmy 25mm systemu molle, w tym wypadku 3 taśmy, naszyte na szerokości 5 oczek (czyli taśma na 1, 3 i 5 oczku). W gruncie rzeczy cargo jest całkiem spora, a przy tym nadal w miarę płaska. Dzięki temu może sprawdzać się i jako typowa ładownica, ale również nadupnik na pasie, czy też mały plecak na kamizelce.

_igp4222

Z racji swojej wielkości, na mniejszych plate carrierach cargo można użyć np. jako niewielkiego plecaka – da się tam upchnąć np. litrowego Source’a Kangaroo.

IMG_2334

I z daleka – wygląda całkiem mała, nie? A mieści całkiem sporo zapasów, od amunicji po żarcie, czy też awaryjny polar, czy kurtkę przeciwdeszczową.

_igp3742

Oczywiście buttpacki są zwykle większe niż cargo Orkana, nie mniej jednak czemu nie?

_igp3687

Jako nadupnik też daje radę, nawet z plecakiem. Po prawej dobrze widoczna kieszeń Orkana na flashbanga.

Przesadyzmem byłoby nazwać tą kieszeń niskoprofilową, nie mniej jednak świetnie sprawdza się jako dodatkowa kieszeń i w torbie, czy w plecaku, dodając sporo miejsca, a nie zwiększając mocno gabarytów ekwipunku.

10887556_504757219662803_733274312846333070_o

Dodatkowa kieszeń z szybkim dostępem i/lub użyteczny dodatek do plecaków jednokomorowych na najpotrzebniejsze rzeczy.

_igp4959

Cargo nie wystaje znacząco poza obrys plecaka, a co więcej można je pewnie montować i na szerokości 4 palsów (chociaż montaż jest na 5, z paskami po bokach i z 1 po środku). Obok kabury widoczna ładownica pistoletowa Orkana.

DSC_6950

Ładownica pełni jeszcze jedną dość konkretną funkcję na plecakach – te wykonane z cordury MC mają niestety ale bardzo często taśmy CB, które są z bliższej odległości dość widoczne. Chyba, że zakrywa je akurat ładownica w jednorodnym kamuflażu.

Nie będę ukrywał – ze wszystkich dotąd testowanych cargo to właśnie to od Orkana przypadło mi najbardziej do gustu. Jest to kieszeń prosta, poręczna i w zasadzie da radę wpasować ją wszędzie. Duża pojemność, duża uniwersalność – czyli cargo takie jakie być powinno. W wykonaniu Orkana całkiem kompaktowe.
Koszt ładownicy to 95zł, więc trochę trzeba wyłożyć, ale w zamian dostajemy świetne wykonanie i koszerne materiały – w tym cena suwaków YKK jest dość wysoka i ma znaczący wpływ na cenę calości 😉


Ładownica pistoletowa

_igp5095

Ładownica na pojedynczy magazynek pistoletowy… i wszystko inne w podobnych rozmiarach 😉

Prosta ładownica przeznaczona do przenoszenia jednego magazynka pistoletowego (wg producenta na FN Five-seveN, HK USP, GLOCK 17, krótki magazynek PM-98) lub przedmiotu o zbliżonej wielkości, jak np. folder, szybkoładowarka, czy… Snickers. Kieszeń zamykana na klapkę z rzepem, z możliwością jej odpięcia, choć głównym zadaniem rzepa jest regulacja ładownicy w zależności od użytego magazynka (większe/mniejsze). Jest to ładownica typu CQB, z bardzo mocną gumą, także magazynki wchodzą do niej pewnie, nie jest jednak przeznaczona do utrzymywania ich w przypadku odwróconego montażu, magazynkiem w dół.

_igp5089

Magazynek repliki Sig Sauera P226 wchodzi jak widać bez problemu – grubsze magi też wchodzą.

_igp5091

CRKT Hammond Desert Cruiser też…

Klapka to w rzeczywistości odpowiednio przycięty i obszyty rzepami kawałek taśmy 50mm MultiCam (a Cordura to już tym razem 1000d) – rozwiązanie ciekawe, nie ma pitu pitu z wyszywaniem, obszywaniem lamówka i całej zabawy. Od spodu ładownica posiada oczko drenażowe zabezpieczone siatką, więc kulki z ładownicy nie wylecą. Ładownica montowana jest na pojedynczą taśmę 25mm.

_igp5096

Klapka z taśmy 50mm.

Jak widać ładownica jest całkiem uniwersalna. guma jest naprawdę mocna – sam magazynek nieco ciężko wepchnąć, ale jak już się uda to siedzi pewnie. Nie nadaje się co prawda do przenoszenia rzeczy do góry nogami, ale nie jest to przecież konieczne do życia. Jako pistoletówka jest jak znalazł, choć przy cenie 49zł można jednak całkiem sporo produktów znaleźć taniej – np. MIWO Praszka w tej cenie w MC ma podwójną pistoletówkę. Ale różnica wynika z jakości wykonania.


Kieszeń na granat hukowo-błyskowy  P1A6

_igp5076

Ładownica na flashbang.

Pouch na flashbanga to coś co każdy miłośnik zabaw cqb powinien posiadać, jeśli bawi się w piro. Oczywiście żyjemy w świecie ASG, więc będziemy używać granatów wielkości tektury z rolki srajtaśmy, a więc o wielkości zbliżonej do oryginalnych P1A6.
Ładownica wykonana jest z 1 kawałka Cordury 1000d w kamuflażu wz.93., zamykana na stałą klapkę z rzepem, przy czym granat dodatkowo zabezpieczany jest gumą jak w ładownicach CQB.

_igp5067

Ładownica jak ładownica – i taaaaak, można do niej zmieścić batony… ale najlepiej sprawdza się jednak na banga. Zero bajerów, 100% użytkowości.

_igp4241

Ładownica nie jest jakaś specjalnie duża i na dobrą sprawę można takimi obudować cały bok niewielkiego PC bez obaw, że zrobi się niewygodnie.

Ładownica jest kompaktowa, dobrze zabezpiecza przenoszony granat, o nic nie zaczepia – a ponadto klapka działa tak jak trzeba, umożliwiając bardzo szybkie dobycie granatu. W zasadzie minusem może być tu cena – 42zł, przy cenie około 30zł za podobne konstrukcje (ale nie identyczne) w jednym i drugim MIWO.


PODSUMOWANIE

I jak? Fajnie – wszystko świetnie wykonane, wszystko działa jak powinno, Orkan robi robotę. Oczywiście z racji tego, że żyjemy w kraju wyzysku, gdzie airsoftowcom i niewielkim firmom żyje się gorzej, w związku z czym i ceny Orkana mogą wydać się wysokie. Tu pojawia się raczej standardowe “to po prostu my zarabiamy za mało” plus duża domieszka “za jakość się płaci”, bo pomimo odnośników do tańszych MIWO to w pełni akceptuje ceny testowanego sprzętu. MIWO robią wszystko hurtowo, mają większy asortyment, stąd i mogą mieć niższe ceny, a za darmo nikt nie pracuje. Spearpoint też jest drogi, a ledwo wyrabia się z zamówieniami.
Wracając do tematu – testowany sprzęt przez kilka miesięcy służył dzielnie i w żaden sposób nie uległ uszkodzeniom mechanicznym. Są to ładownice wysokiej jakości i zdecydowanie dopracowane i przemyślane, jak do asg – na lata. Inwestycja, która z czasem się zwróci, bo po prostu się nie zużyje. W kwestii wykonania to górna półka, zdecydowanie wyższa od wspominanego MIWO.  A już wisienką na torcie są tu zawieszenia, ale o nich dopiero w kolejnym artykule!
Czekam aż Orkan jeszcze bardziej się rozkręci i wejdzie obszerniej w rynek airsoftowy, bo na bank i tu znajdzie sporo nabywców swego sprzętu.

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

Leave A Reply