Chyba najpopularniejszymi zawieszeniami w ASG są1-punktówki bungee oraz zwykłe 2-punktowe pasy nośne – klasyczne, nieskomplikowane, tanie i intuicyjne w użytkowaniu. Oba typy zawieszeń mają swoje plusy i minusy, jak również i zwolenników. Tymczasem Orkan proponuje nieco inne podejście do tematu – oferuje zawieszenie uniwersalne, z możliwością szybkiego przejścia z 1 do 2-punktówki i odwrotnie. I tak w nasze łapki trafiło zawieszenie 1/2-punktowe LRT-50 w wersji MultiCam.

_igp4705

Chociaż MC to aż tak bardzo z Greenzonem się nie gryzie – swoją drogą ciekawe, czy doczekamy u Orkana zawieszeń w GZ. Póki co producent oferuje tylko ładownice w tym camo, brak zarówno taśm 25mm, jak i 40/50 w tym kamuflażu.

KONSTRUKCJA I WYKONANIE

A więc mamy łącznie kilka węższych i szerszych taśm, parę fastexów i parę innych interesujących elementów zmiksowanych w zawieszenie mające ułatwiać życie. Zarówno taśma 25mm, jak i 50mm to koszerny MultiCam, natomiast elementy plastikowe wyprodukowało ITW i Duraflex, a do tego nici Onyxa, więc mamy 100% pewność, że nic nam się nie rozsypie. Zawieszenie wykonano starannie i bez uwag – nie ma się do czego przyczepić, naprawdę porządna i przemyślana robota.

_igp5190

LRT w całej okazałości.

Montaż zawieszenia do repliki odbywa się za pomocą 2 klamer (a dokładniej ich połówek) z taśmą i drabinką. System w zasadzie jest uniwersalny i taśmy można zapinać na dedykowanych do tego zaczepieniach lub np. z pomocą paracordu, czy jakichś łączników. Same taśmy na drabinkach zapinają się pewnie i się nie luzują, więc nie ma obaw, że replika się wyplącze i upadnie.

_igp5198

Łączniki zawieszenia do repliki.

_igp3576

M4, 1-pkt. Z racji braku ucha pod zawieszenia, można wykorzystać oczywiście i wszelkie montaże kolby lub po prostu spiąć taśmę na prowadnicy kolby. Podobnie w przypadku przedniego montażu – tu wykorzystano przedni front RIS.

_igp5171

A tu już Sig 552 (2-pkt.), który ma dwa dedykowane montaże, ale pod karabińczyki – dwa kawałki paracordu i wszystko pięknie się trzyma. Może i nie wygląda najładniej, ale działa tak jak trzeba.

_igp5175

Montaż do frontu (oczko).

_igp5173

Montaż w tylnym “oczku”.

DSC_6891

Kto zabroni montować LRT na SWDS (2-pkt.)? Grabek sam był zdziwiony, że zawieszenie się sprawdziło… nawet i jako 1-punktowe.

Idąc… hmmm… od przodu zawieszenia, mamy najpierw odcinek 25mm taśmy odpowiadającą za szybką regulację całego systemu. Taśma przechodzi przez nierdzewny metalowy regulator zaciskowy – na jednym jej końcu mamy klamrę przedniego montażu do repliki, na drugim końcówkę do ściągania luzu na zawieszeniu.

_igp5191

25mm: u góry montaż do frontu repliki, u dołu “ściągacz” przez metalowy regulator z zaciskiem. Do zbierania nadmiaru luźnej taśmy służy niewielki odcinek elastycznej taśmy w CB.

Natomiast metalowy zacisk umożliwia szybkie poluźnienie zawieszenia i zwiększenie możliwości “machania” repliką. Dzięki temu, że paracord zaczepiony na regulatorze został usztywniony termokurczką to jest on sztywny i łatwiejszy w operowaniu. Jak więc widać, podczas noszenia repliki do regulacji zawieszenia wystarczają taśma (zmniejszanie obwodu) i regulator (luzowanie).

_igp5181

“Ząbki” od spodu regulatora – to dzięki nim taśma się nie luzuje.

_igp5195

Mechanizm regulatora – uniesienie dźwigienki umożliwia ślizganie się i poluzowanie taśmy.

Za regulatorem mamy przejściówkę UTX z taśmy 25mm na 50kę. Szerszy odcinek ma możliwość regulacji dzięki drabince i dopasowania do wielkości użytkownika. Dodatkowo odcinek taśmy “luźnej”, czyli podwójnej jest zbierany dzięki spince z odcinka taśmy 50mm. To właśnie na niej ma się opierać cały ciężar broni, stąd musi być oczywiście odpowiednio wyregulowana.

_igp5180

Od montażu do frontu broni po 50kę.

_igp5177

Przejściówka z taśmy 25mm na 50mm.

_igp5192

Odcinek taśmy 50mm.

Na końcu taśmy mamy ponownie przejściówkę z 50mm na 25 mm, a następnie wytrzymały D-ring oraz 2 połówki klamer, służące odpowiednio do podpięcia repliki oraz przedniej części w zawieszenie 1 lub 2 punktowe (czyli albo podłączamy do przedniego montażu na replice albo podłączamy do drugiego końca taśmy i otrzymujemy 1kę).

_igp5193

Rozgałęzienie służące do podpięcia tyły repliki i odpowiednio przełączania zawieszenia w 1/2-punktowe.

_igp4945

Zawieszenie jest uniwersalne – zarówno dla osób prawo- i leworęcznych. Jak widać kolor taśmy zawieszenia nie odbiega jakoś znacząco od umundurowania i oporządzenia MTP/MC. Kamizelka to TG TCP, ładownice Spearpoint, a naszywka MC od CID.

Zawieszenie dostępne jest również w zaawansowanej wersji v2 w kolorze oliwkowym, czarnym, CB, A-TACS FG i AU oraz MultiCam, wybrać można również taśmę szeroką (40 lub 50mm) oraz przedni (snapszekla, mash hook, karabińczyk HK, zaczep QD, trok lub paracord), tylni montaż (mash hook, karabińczyk HK) i sposób regulacji (regulator plastikowy bądź metalowy).
Testowana wersja LRT-50 MC kosztuje około 104zł i jest to według mnie bardzo dobra cena, choć wiadomo – wyższa od typowych chińskich produktów. Ale warto!

UŻYTKOWANIE (OPINIA OSOBISTA)

Zawieszenie było sprawdzone na replikach M4, Sig 552, SWD oraz… M249 Mk2. We wszystkich przypadkach LRT sprawdzało się znakomicie, choć w ostatnim przypadku następnego dnia odczuwało się jednak brak comfortpada po tych kilku godzinach w terenie. Na dobrą sprawę zawieszenie jest mega uniwersalne i sprawdzi się od pistoletu maszynowego, po karabinek, karabin snajperski, aż po rkm.

Sig 552
W zasadzie to z nim LRT spędziło najwięcej czasu. Z racji tego, że oba zawieszenia Siga są w formie oczek pod karabińczyki to LRT montowałem albo na kolbę i front RIS albo na paracord przepleciony przez wspomniane oczka. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze w przypadku użycia 1-punktówki z racji wyższego umiejscowienia repliki.

_igp5148

Montaż “wysoki” – przy chwycie pistoletowym.

_igp4239

I montaż “niski” na kolbie.

Zdecydowanie największym plusem LRT jest szybki sposób przełączenia zawieszenia w 2-punktowe, choć i sam sposób regulacji w obie strony (poluźnianie/spięcie) jest bardzo istotny. Co prawda nie jest to tak intuicyjna konstrukcja jak typowego 1-pkt. bungee, ale dość szybko można ją ogarnąć.

_igp5163

2-punktówka – jak na malutkiego Siga to jednak to trochę za dużo… Z drugiej strony replikę można wtedy wygodnie ułożyć np. podczas warty, czy posiłku.

_igp5161

Po lewej ściąganie, po prawej poluźnianie. Owszem, taśmę 50mm można przesunąć bardziej na ramię i mieć lepszy dostęp do regulacji, ale kosztem większego zwisającego odcinka taśmy 25mm. Jak dla mojej postury takie ustawienie było jak najbardziej ok. Poza tym rozwiązanie LRT umożliwia szybką regulację jedną ręką.

_igp4959

552 to niewielka replika, więc nie było najmniejszych problemów z szybką zmianą między repliką główną, a pistoletem.

M4
Czyli najpopularniejsza chyba replika, ale z racji braku ucha QR, montaż również był kombinowany, właściwie jakby nie patrzeć – jak w prawie w każdej testowanej replice. To oznacza, że się da, bo producent dobrze się spisał. W kwestiach użytkowych raczej znaczących różnic się nie odczuwało, choć w przypadku 2-punktówki już się tu całkiem sprawdza z racji większej długości repliki.
Z emeczka sprawdzają się świetnie oba “tryby” zaczepienia zawieszenia – stąd zadowoleni będą zarówno użytkownicy 1-pkt. jak i bardziej klasycznych 2-pkt. W zasadzie wszystko zależy od tego czy jeszcze np. dołożymy 30cm tłumik i wysuniemy kolbę, itp. historie, a emkowicze bardzo często lubią wydłużać/skracać repliki, stąd i uniwersalne zawieszenie będzie najlepsze -zamiast kupować 2 różne przecież lepiej jedna porządnie uniwersalne.

_igp3724

2-punktówka i M4.

_igp3660

Replika leży wygodnie, a dzięki szybkiej regulacji jedną ręką można ja szybko “przełączyć” ze spoczynku/marszu do akcji.

_igp3733

Zapewne jeszcze fajniej replika sprawdza się w przypadku dłuższych replik, jak M16 i pokrewne, ze stałą kolbą. Ze “spoczynku” i repliki na plecach można bardzo szybko przejść do pozycji bojowej i otworzyć ogień.

SWDS
Snajperka na 1-punktówce? Dało się, ale bez przesady 😉 Za to w trybie 2-pkt. oczywiście LRT sprawowało się bez zastrzeżeń. Co tu można więcej powiedzieć? to po prostu porządny pas 2-punktowy z wygodną regulacją, a jak widać na zdjęciach i z montażem do repliki nie było specjalnych problemów.

10862498_507307789407746_4621887029860797266_o

SWDS na 1-pkt? Można…

DSC_6893

Ponownie jak i w M249 – przedni montaż na rurę…

DSC_6892

A na kolbie już jakoś poszło 🙂

DSC_6913

Tylko ruski szpej… a nie, moment! Nic tu takiego nie ma 😛 Tylko MC, MTP i ghillie hat Sprintera.

DSC_6935

Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do pasów 2-pkt. to może spokojnie decydować się na LRT.

M249
Czy takie zawieszenie sprawdza się w przypadku rkmu? Technicznie tak i to bardzo, jako 2-punktowe, choć nie taki był raczej zamysł producenta. Z racji braku w M249 Mk2 (lufa Para) dedykowanych zawieszeń pod taśmy LRT (oczka na kolbie i z frontu), jeden element zamontowałem wokół cieńszej części kolby (i tak, trochę jeździł, ale bez znaczenia) oraz z przodu na bloku gazowym. Największa zaleta LRT z rkmem to oczywiście szybkie i płynne przejście między trybem patrolowym, a kontaktem. Jak jest bezpiecznie i pokonujemy teren to wygodnie jest SAWa podciągnąć na zawieszeniu, dzięki czemu można uwolnić ręce i nie ma problemu z poruszaniem się z nim, bo jest blisko przy ciele. W przypadku zagrożenia po prostu ciągniemy za dźwigienkę metalowego regulatora i poluźniamy taśmę, zostawiając na tyle luźny odcinek, by swobodnie manewrować repliką.

IMG_2422

2nd CEB team – a ja na doczepkę. Zawieszenie poluźnione w tryb “kontakt”. PC to oczywiście TPC Templara, a ghillie hat od SCG.

Wybierając między LRT, a dwupunktowym pasem do KMu z comfortpadem… i tak bym chyba jednak wybrał produkt Orkana, ze względu na większą użytkowość jego konstrukcji.


PODSUMOWANIE

LRT do bardzo dobrze przemyślana konstrukcja – uniwersalna, wygodna w użytkowaniu, solidnie i porządnie wykonana, a do tego za rozsądną cenę. Możliwość swobodnego i szybkiego przełączania się z zawieszenia 1-pkt. w 2-pkt. i odwrotnie to ogromny plus, a do tego dochodzi jeszcze płynna i szybka regulacja jedną ręką. Biorąc pod uwagę, że Orkan oferuje zaczepienia zamiast taśm np. karabińczyki, jest to oferta, której zdecydowanie warto się przyjrzeć, zwłaszcza jeśli ktoś posiada wiele replik, np. pistolet maszynowy, karabin snajperski i rkm. LRT takim osobom oferuje sporą oszczędność pieniędzy, bo zamiast kilku zawieszeń można kupić po prostu jedno i mieć z głowy. A pozostali airsoftowcy? Jak kupią to też będą zadowoleni, bo to naprawdę efektywny sprzęt.


GALERIA

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

Leave A Reply