„Cudze chwalicie, swojego nie znacie”

W segmencie małych plecaków taktycznych nie ma już nic nowego? Nic z tych rzeczy, gdyż poręczny plecak taktyczny Tactical Guy podejmuje rękawicę!

KONSTRUKCJA I WYKONANIE

Warto na wstępie wspomnieć że firma Tactical w dużej mierze tworzy swoje produkty z wykorzystaniem polskich materiałów.

Ten plecak o pojemności 18 L wykonany został z cordury 500, a jak już wiecie z innych naszych recenzji, materiał ten pozwala na uzyskanie niskiej wagi szpeju przy jednoczesnym zachowaniu dużej wytrzymałości na przetarcia.

Sprzęt dostępny jest obecnie w pięciu wersjach kolorystycznych i kamuflażach:

  • czarny,
  • olive green,
  • coyote,
  • multicam,
  • betonowy (czyt. WZ 93).

Producent na potrzeby testów udostępnił nam plecak w wersji Olive Green.

Z zewnątrz plecak posiada na froncie trzy segmenty taśm w systemie molle, każdy po 4 komórki, a także dodatkowe taśmy na lewej ścianie bocznej plecaka biegnące od samej góry aż do spodniej części – te są węższe i posiadają po 3 komórki każda. Taśmy wykorzystane przy produkcji plecaka to Berotex / Pasamon, pochodzące od polskiego producenta.

Szerokie 350mm taśmy zostały również naszyte na spodzie plecaka. Frontowy panel umożliwia dostęp do 2 kieszeni. Pierwsza, większa, zamykana na dwa suwaki pionowe, ma rozmiar ok. 2/3 frontowego panelu. Ciekawym rozwiązaniem jest dostęp do kieszeni z obu stron, dzięki czemu niezależnie, z której strony złapiemy plecak będziemy w stanie dostać się do jej zawartości. Można ją też zastosować w formie przelotki, np. na kurtkę. Wszystkie zamki w plecaku wykonane są przez polską firmę Alpha Technology.

Kolejną kieszenią, znajdującą się na szczycie frontowego panelu plecaka, jest niewielka kieszonka na drobiazgi typu klucze czy podręczny zapas tictaców. Jej pojemność dostosowana jest do drobnych rzeczy codziennego użytku i w tej formie spełnia ona swoją rolę pozwalając na ich szybkie wygrzebanie.

Na całej wielkości ww. kieszeni naszyty został rzep VELCRO® w rozmiarach 150x70mm, pozwalający na personalizację plecaka poprzez doczepienie ulubionych naszywek.

Zwieńczeniem frontu plecaka jest haftowane logo Tactical Guy umiejscowione pod panelem VELCRO na środku przedniego panelu.

Jak wspomnieliśmy, na lewym boku plecaka znajdują się taśmy molle, jednakże producent złamał symetrię wykonania produktu i po drugiej stronie zaopatrzył plecak w uchwyt nośny pozwalający na przenoszenie plecaka w poziomie, niczym torbę.

Taki sam uchwyt, jednak nieco mniejszy, znajduje się również na szczycie plecaka.

Pod górnym uchwytem znajduje się mała klapka zabezpieczająca wyjście na rurkę wkładu hydracyjnego. Gdy nie korzystamy z wkładu możemy zamknąć klapkę poprzez zabezpieczenie ją rzepami VELCRO).

System nośny plecaka oparty jest o dwa, wszyte bezpośrednio w konstrukcję plecaka, szerokie pasy ramienne o szerokości ok 7,5cm. Pasy wykonane są, tak jak i cały plecak, z cordury 500 podszytej siatką dystansową z miękkim wypełnieniem pomiędzy warstwami. Na szelkach znajdują się również dwa D-ringi wszyte w połowie długości. Szelki z plecakiem w dolnej części łączą klamry wraz z przewleczoną przez nie taśmą nośną.

Dodatkowo do plecaka możemy również dokupić pasek piersiowy w cenie ok 20 pln.

Wszystkie elementy plastikowe użyte do wykonania plecaka wyprodukowała polska firma Dkal.

Panel tylny plecaka został uszyty segmentowo, co zapewnia ergonomiczne ułożenie oraz odpowiednią cyrkulację powietrza, niezwykle przydatną w upalne dni. Poszczególne segmenty tylnego panelu z siatki dystansowej zostały również, podobnie jak szelki, wypełnione miękką pianką dla zwiększenia komfortu użytkowania. Należy od razu wspomnieć, że materiałem wykorzystanym do wypełnienia szelek i panelu jest polietylenowa pianka sieciowana. Dlaczego akurat takie wypełnienie? Owa pianka zachowuje swój kształt oraz wykazuje znacznie większą odporność na ubijanie w porównaniu do gąbek stosowanych w tej kategorii produktów.

Nasz testowany plecak miał niestety ciężkie chwile w konfrontacji z szelkami ULPH Templars Gear od nowego chest riga  i siatka nieco się zmechaciła.

Przez całą długość przedniego panelu, po zewnętrznej krawędzi, biegnie dwuczęściowy suwak. Takie wszycie zamka pozwala na bardzo szerokie otwarcie plecaka, a tym samym na oczekiwany sposób ułożenia w nim przedmiotów, komfortowy dostęp do nich, a także wygodę użytkowania plecaka.

Wewnętrzna przestrzeń plecaka nie posiada wielu organizerów. Znajdują się tu:

  • wszyta na wewnętrznej stronie przedniego panelu plecaka duża kieszeń z siatki z suwakiem wielkości całego przedniego panelu.
  • dwie szerokie otwarte kieszenie ze śliskiego materiału, rozciągające się na całą szerokość tylnego panelu plecaka. Pozwalające na bezpieczne oddzielenie laptopa lub wkładu hydracyjnego od reszty przenoszonych gratów.

UŻYTKOWANIE (opinia osobista – Niedźwiedź)

Plecak jest bardzo wygodny i po wyregulowaniu szelek pewnie siedzi na plecach.

Nawet przy większym obciążeniu, dzięki zastosowanym szerokim pasom nośnym z miękkim wypełnieniem, waga jest dobrze rozłożona i nie przeszkadza w poruszaniu się.

Rozmiar i ładowność zapewniają przestrzeń w sam raz na jednodniowe wycieczki czy codzienne wyjścia do pracy, gdy nie musimy zabierać ze sobą wielu przedmiotów. Pojemność 18L sprawdzi się również świetnie podczas krótkich rozgrywek ASG, podczas których zabieramy zwykle wkład hydracyjny, amunicję i ze dwie kanapeczki na kilka godzin zabawy. Myślę, że jeśli wyskoczy jakiś afterek, plecak przyjmie niezbędne w tym celu podstawowe wyposażenie quasi taktyczne.

Wspominając jeszcze o wkładzie hydracyjnym, w mojej opinii brakuje jakiegoś uchwytu lub paska z klamrą, do którego ów wkład można by było podczepić, aby się nie zwijał.

Taśmy w układzie molle pozwalają na doczepienia dodatkowych ładownic, co jest fajnym dodatkiem pozwalającym na zwiększenie ładowności o dodatkowe dedykowane kieszenie i organizery.

To, czego brakuje mi w tej konstrukcji, to brak zamków bryzgoszczelnych zapobiegających dostawaniu się wody do wnętrza plecaka podczas większych opadów.

Ostatnią rzeczą, która nieco zaburzała mój Taktyczny Feng Shui są taśmy. O ile jestem wielkim fanem współpracy polskich producentów szpeju z polskimi dostawcami poszczególnych elementów, tak jestem zmuszony stwierdzić, że taśmy zamontowane w modelu, który dostałem do testów mają nieco „tandetne” wykonanie. Zaciekawiony tym faktem skontaktowałem się w tej sprawie z Tactical Guy i otrzymałem odpowiedź, że do produkcji kolejnych egzemplarzy wykorzystane zostały już inne taśmy, gdyż sami zauważyli ten problem, ale dotyczył on jedynie taśm w kolorze olive. Zatem też duży plus dla producenta za czujność operacyjną ważki, która skutkuje eliminacją obniżonej jakości produktów.

Poza wymienionymi drobiazgami plecak nosiło i nosi mi się świetnie i jest to w moim odczuciu fajny, wart rozważenia zakupu kompan na mniejsze wypady.

PODSUMOWANIE

Plecak Tactical Guy One Day Backpack to ciekawa alternatywa dla obecnych na naszym rynku małych plecaków o pojemności do 18L. Na uznanie zasługuje wytrwałość firmy w produkcji plecaków przy zastosowaniu większości materiałów pochodzących od polskich dostawców. Więc, jeśli wyrażacie postawę wspierania polskiego biznesu, myślę, że jest to również pewien argument do rozważenia przy zakupach. W przyszłym roku firma planuje również wprowadzenie kolejnych wersji plecaków o większej pojemności 20-25L, a już teraz dostępny jest również plecak o pojemności 40L – dla tych, co lubią duże 😉

Z całą pewnością będziemy dalej śledzić rozwój linii produktowej Tactical Guy!

Share.

About Author

Leave A Reply