MPC jest autorskim projektem firmy Neptune Spear. Nazwa kamizelki jest skrótem od Modułowy Plate Carrier i świetnie oddaje naturę tej konstrukcji. Producent zadbał o szeroki wachlarz dodatków: 3 rodzaje cummerbundów, 2 wersje przedniego panelu oraz dedykowane comfort pady. Daje to dużą dowolność w konfiguracji kamizelki do potrzeb użytkownika. Doliczmy do tego, że właściwie wszystko możemy zmienić pod siebie i wprowadzić prawie dowolne zmiany – takie są właśnie zalety szycia u krawców prywatnych 🙂

DSC_8187

KONSTRUKCJA I WYKONANIE

Kamizelka została uszyta z Cordury 500D MultiCam, ale jest również dostępna w wielu kamuflażach, od Coyote Brown po AOR2 lub PenCott Greenzone (są też kamuflaże dostępne na zamówienie, jak np. woodland i flecktarn).

Img_0887

Zestaw testowy od Neptuna: plate carrier MPC, 3 rodzaje cummerbundów, cargo/organizer (Greenzone) oraz 3 rodzaje ładownic.

Taśmy są w standardzie 25mm, (dostępne w kolorach oliwkowym i Coyote Brown oraz  Multicam, Pencott Greenzone, ATACS FG). Jak widać w naszej użyto nieco kontrowersyjnych taśm MC plecionych, nie drukowanych – może i odróżniających się od cordury, ale za to znacznie trwalszych. MC drukowany jest i owszem, bardzo ładny, natomiast dość szybko się ściera… i sporo droższy.

DSC_8212

Uchwyt ewakuacyjny. Dobrze widoczne taśmy pleciony MultiCam, nie nadrukowywane.

Kamizelka składa się z:
– dwóch paneli na płyty SAPI (przedniego oraz tylnego):

DSC_6245

Panel przedni z ładownicą.

DSC_6241

Panel tylny.

– cummerbundu, w trzech wariantach: 3-taśmowy z siatką , 3-taśmowego szkieletowego (w stylu JPC) oraz jednorzędowego o szerokości około 5 cm:

DSC_6243

Cummerbund 3-taśmowy z siatką.

DSC_8225

Cummerbund 3-taśmowy szkieletowy. Nie jest idealny, zwłaszcza przy takim montażu 😉 Dobrze widoczne usztywnienie między taśmami… które niestety nic nie zmienia.

DSC_8220

Cummerbund/pas o szerokości około 5 cm , z jednorzędową taśmą molle.

– dwóch wariantów przedniej klapy: na 3 magazynki AR zrobiona z elastycznej taśmy (osobiście uwielbiam takie ładownice), czyli ta która jest w testowanym egzemplarzu oraz klapa z miejscem na wkładki (kangur jak w TPC, czy APC), trochę jak w JPC

Img_0888

W ładownicę możemy wpakować magazynek, radio lub wszystko inne, o zbliżonych do poprzednich, wymiarach.

DSC_8215

– z dedykowanych comfortpadów.

Img_0886

Czyli jak widać trochę tego jest 😉

Przedni i tylny panel. Od wewnątrz podszyte są siatką dystansową, co znacznie poprawia wentylację.
Wszystkie cummerbundy są mocowane do kamizelki przy pomocy shockcordu w dwóch miejscach- łącząc je ze sobą na plecach w specjalnej kieszeni na tylnym panelu oraz po bokach tylnego panelu, przeplatając go przez komórki MOLLE i specjalne pętelki po bokach tylnego panelu.

DSC_8227

DSC_8221Przednia klapa z trzema ładownicami na magazynki do AR, ale magi o d AK też wejdą. Osobiście uwielbiam tego typu elastyczne ładownice 😀

DSC_3521

DSC_8200Panele przednie mocowane są przy pomocy 4 zakładek z rzepem, które przeplata się przez najniższy rząd MOLLE. Jest to dość solidne rozwiązanie oraz pozwala na szybką wymianę klapy.

Comfortpady spełniają swoją rolę, są bardzo wygodne i dobrze rozkładają ciężar. Szerokie rzepy pozwalają na puszczenie pod nimi rurki od camelbaka, kabla od radia, czy zawieszenia do broni. Konstrukcja bardzo prosta i klasyczna, ale warto by było pomyśleć o drabinkach do regulacji.

DSC_8214Należy także zwrócić uwagę na ogromny wręcz zakres regulacji w tej kamizelce. Jestem dość wysoki i chudy, przez co szpej zazwyczaj na mnie wisi, co nie jest ani wygodne, ani dobrze nie wygląda. Tutaj jednak nie miałem tego problemu. Można ją dopasować do praktycznie każdego.

Materiały jak i szycie są na bardzo wysokim poziomie. Nie uświadczyłem nawet najmniejszego rozdarcia szwów czy materiału, a nie miała ona u mnie łatwego życia ;D Elastyczny materiał z którego zrobiono ładownice na klapie nie sflaczał, nadal wraca do pierwotnego stanu, a magi są w nich praktycznie cały czas. Nie ma też zbyt dużego problemu z wkładaniem ich z powrotem, trzeba tylko troszkę wprawy i można to zrobić jedną ręką. Rzepy też nie budzą żadnych zastrzeżeń, nadal mocno trzymają, mimo wielokrotnego ich odpinania. Kamizelka jest też bardzo wygodna, pasy na ramionach nie przeszkadzają w składaniu się do strzału, kamizelka nie ogranicza ruchów rąk, i można się w niej bez problemu schylać.

DSC_8202Niestety nie obyło się bez paru małych błędów projektowych. Do kamizelki nie udało mi się wsadzić sztywnych płyt. I nie dlatego, że nie wchodzą do kamizelki, tylko dlatego, że nie da się wtedy zamknąć klapy. Po prostu jest za mało miejsca żeby ją zamknąć. Zostawia to nam tylko miękkie wkłady/ karimatę. Kolejną sprawą są za małe pętelki do shockcordu na tylnym panelu. Kiedy go przez nie przeplatamy, trzeba je mocno przepychać, co strzępi jego końcówki, przez co jeszcze trudniej go przepleść.DSC_8226Należy też zaznaczyć, że w późniejszych egzemplarzach od testowanego te błędy mają być poprawione. Jeśli spojrzycie na profil Neptuna to zobaczycie, że projekt stale się zmienia – w tym i pod customowe zamówienia.

UŻYTKOWANIE (OPINIA OSOBISTA)

Osobiście MPC bardzo przypadł mi do gustu. Jest to kamizelka lekka i bardzo wygodna. Dzięki dużej możliwości regulacji świetnie na mnie leżała i w żadnym stopniu nie ograniczała ruchów.

DSC_3325Łatwo się ją reguluje i można to na spokojnie zrobić w polu, choć z racji montażu podobnego jak w JPC – chwilę to zajmuje.

DSC_8197Dużym atutem był dla mnie przedni panel z elastycznymi ładownicami które uwielbiam, bo po wyjęciu z nich magazynka stają się płaskie i nie przeszkadzają. Oczywiście jest to pewien kompromis – guma jest dużo podatniejsza na uszkodzenia niż cordura, zwłaszcza na np. kolce, krzaki, czy po prostu same emkowe magazynki, o dość ostrych krawędziach. Inna sprawa, że taka forma nadaje pewnej uniwersalności i możemy wepchnąć nawet i nieco większe magazynki. Ale… najlepiej po prostu zamówić dedykowany pod siebie panel.

DSC_8208

DSC_8209Podobają mi się także taśmy w Multicamie, bo według mnie lepiej wyglądają niż Coyote. Tak, tak, i tak ładownice zakryją. Ale nie wszystkie. To jest airsoft i można się przejmować takimi detalami 😉

DSC_8190Co do cummerbundów, to najbardziej przypadł mi do gustu ten 3-rzędowy z siatką, ponieważ najłatwiej montuje się na nim ładownice, a kieszeń na całej długości jest dobra do noszenia np. pomarańczowej kamizelki. Nie żeby z pozostałymi dwoma było coś nie tak.

DSC_8196Siatka dystansowa na przednim i tylnym panelu dobrze spełniała swoje zadanie, nawet mimo wkładów z karimaty i często noszenia pod nią zwykłej, bawełnianej bluzy nie gotowałem się w niej. Rzecz jasna nie jest niepotliwa, nie mniej jednak mała powierzchnia styku z ciałem swoje robi. W nowszych wersjach zamiast płaskiej siatki są już 2 rozłączne pady, które poprawiają cyrkulację powietrza.
A w połączeniu z combat shirtem w lato jest naprawdę przyjemnie – i tego się trzymajmy 😀

DSC_3327


 

PODSUMOWANIE

MPC to zgrabna, prosta i lekka kamizelka o przeznaczeniu zbliżonym do JPC. Oczywiście dzięki  comfortpadom można na nią wpakować nieco więcej, co czyni ją dość uniwersalnym lekkim PC. Fakt, że Neptun zadbał o ogromną modułowość kamizelki to bardzo duży plus. Podczas testów doczekaliśmy się już nowszych wersji kamizelki, a zainteresowanych odsyłam do galerii na FB. Rodzina plejtów Neptuna stale się rozwija i sądzimy, że warto dalej obserwować ich rozwój i szykować już zamówienie dla siebie.
Nie okłamujmy się – dobra jakość szycia, customy i sporo dostępnych kamuflaży przyciąga uwagę.

Img_0889

Od Neptuna testowaliśmy również 3 rodzaje ładownic, ale to już inna bajka 🙂

GALERIA

Share.

About Author

Leave A Reply