Po opisie spodni Explorer czas nastał na przedstawienie góry do kompletu. Oczywiście pozostajemy przy kamuflażu MultiCam Tropic i producencie Leo Kohler. Firma w swej ofercie posiada bluzę, a raczej koszulę polową o nazwie KSK Field Jacket. W przeciwieństwie do wspomnianych spodni jest to już wersja “wysokobudżetowa”, bo kosztuje 369zł, czyli mniej więcej tyle co i spodnie w wersji KSK. Jest to sporo biorąc pod uwagę krój bluzy, natomiast standardowo biorąc pod uwagę koszt sprzętu w nowoczesnych kamuflażach jak PenCott Greenzone, Kryptek, czy właśnie MultiCam Tropic. I to w jakości kontraktowej – w końcu to Leo.

28

Jak widać mundur MC Tropic świetnie komponuje się z oporządzeniem (cordura) Templars Gear w tym kamuflażu. Nie widać znaczącej różnicy w barwach obu materiałów, co niestety jest dość czesto spotykane. Pas wewnętrzny w TG-PT1 to oczywiście Thirdline od Bagneta.

BUDOWA I WYKONANIE

Bluza została uszyta z tego samego materiału co opisywane przez nas wcześniej spodni – mieszanki NyCo 52/48 (nylon 52%, bawełna 48%). Zapinana jest na pięć guzików kanadyjskich zamaskowanych listwą materiału. Bluza posiada klasyczny kołnierzyk, a nie jak w przypadku większości nowych krojów stójkę (Mandarin Collar). Obwód mankietów regulowany jest patką zapinana na velcro. Pod pachami znalazły się wstawki z siatki, które zapewniają świetna oddychalność.

111

To co chyba najbardziej rzuca się w oczy to klasyczny kołnierzyk bluzy, wyglądający jeszcze bardziej “klasycznie” niż ten z BDU. Rzepy nad kieszeniami piersiowymi i naramiennymi to inwencja własna – w wersji “koszernej” ich po prostu brak.

No i na koniec kieszenie – są cztery – dwie naszyte po skosie na ramionach oraz dwie na piersi. Kieszenie naramienne zamykane są dwoma guzikami typu kanadyjskiego przykrytymi patką. Na wierzchu kieszeni naszyty jest kwadratowy kawałek velcro na oznaczenia. Kieszenie na piersi są zapinane od góry na guziki kanadyjskie zakryte patką oraz od wewnętrznej strony na zamki błyskawiczne (analogicznie jak kieszenie cargo w spodniach). Rozmiar tych kieszeni pozostaje dla mnie jako laika oporządzenia i umundurowania BW niepojęty – są wielkie.

7

Kieszenie piersiowe – suwaki wszyto od środka, po “napoleońsku”. Fajnie, tylko pod kamizelką możemy mieć już problem z szybkim dostaniem się do ich zawartości. Ogólnie wolę rozwiązanie jak w mundurach wz.2010, czy CPU – suwak po zewnętrznej stronie. Od góry kieszenie zapinane są na guziki kanadyjskie.

10

Wszędobylskie guziki kanadyjskie. Nie każdy je lubi, wiele osób preferuje rzepy (które jednak są głośne). Na pewno ich największym plusem jest dużo większa trwałość niż guzików przyszytych na same nici, jak choćby w BDU.

Uwaga – rzepy na patkach kieszeni naramiennych oraz na nametag to własna inwencja – nie ma ich seryjnie w bluzie (a szkoda).

2

Ale jest wieszaczek, więc można dać znaczek Gear Inferno Approved 😛

UŻYTKOWANIE

Przypomnę mam 176cm wzrostu i nieco poniżej 100cm w klatce piersiowej – rozmiar M jest dla mnie idealny. Pobiegałem w bluzie już kilkakrotnie na grach wraz z założonym chestrigiem, pochodziłem też po mieście – jednym słowem zrobiłem w niej już ładne kilometry. Mieszanka NYCO robi swoje – oddychalność jest idealna, a wywietrzniki pod pachami pracuja wyśmienicie. Wciąż zastanawiający jest dla mnie rozmiar kieszeni na piersi – w końcu i tak ich funkcjonalność i objętość znika wraz z założeniem oporządzenia… Nie sprawdzałem, ale możne i amerykańskie MRE by tam weszło – kto wie są gigantyczne!

24

Jeśli nosicie jedynie pasoszelki jako oporządzenie to jeszcze sporo gratów możecie zmieścić właśnie w kieszenie piersiowe.

Co do kieszeni naramiennych – no niestety zapięcie na guziki nie jest dla nich szczęśliwe – rozpięcie i dostanie się do nich w rękawiczkach pomimo guzików typu kanadyjskiego jest trudne. Zdecydowanie zapięcie na rzep (jak w bluzach kroju ACU) ułatwiło by sprawę.

16

Gdy początkowo patrzyliśmy na MultiCam Tropic to mieliśmy dużo obaw – że za ciemny, że się plamy zlewają, że tylko zmieniono barwy. A jak się okazało z czasem to wyszło jednak całkiem nieźle i jak widać kamuflaż daje radę.

Kamuflaż – ech co tu dużo mówić Multicam Tropic pracuje doskonale w europejskiej zieleni… Nie, nie jest lepszy od Pencott Greenzone oraz od kilku innych, ale jest świetny. Ciemna zieleń idealna jest na lasy. Nadmienię, że zdjęcia z terenu w żaden sposób nie były poprawiane lub modyfikowane kolorami w programach graficznych. Ogólnie rzecz biorąc w nasz zespół podzielił się na fanów MC Tropic i PenCott Greenzone.

18

Tak, czy inaczej – MC tropic działa!

PODSUMOWANIE

Bluza KSK jest nietypowym produktem – z jednej strony świetny materiał oraz nowoczesny kamuflaż (w sprzedaży są również inne kamuflaże jak i kolory – adekwatnie jak w przypadku spodni), a z drugiej dziwny krój kieszeni. Tu pytanie do znawców BW – o co chodzi z tymi kieszeniami na piersi – ktoś nam wytłumaczy ? Oddychalność jak już nadmieniłem jest doskonałą – jakość materiału i szycia również. To wielki plus dla kogoś kto chciałby mieć produkt wysokiej klasy w nowoczesnym kamuflażu. Tak, Leo Kochler jest synonimem jakości bez dwóch zdań.
Jednym zdaniem, po żołniersku, bez owijania w bawełnę – ta bluza to VW Passat – dobrze zrobiona, wygodna, niezawodna z dobrych materiałów – ale nie najpiękniejsza i możne linia nadwozia już troszkę leciwa.

DEV: Leo Kohler to dla mnie momentami połączenie oldschoolu i nowoczesności, właśnie choćby na przykładzie testowanej bluzy. Stójka jak w typowych starych mundurach, wielkie kieszenie na klacie, a jednocześnie sporo dość nowoczesnych standardów (siatka, mankiety, suwak). Kwestia kieszeni podejrzewam pochodzi z podejścia KSK do munduru 1-linii – ma przenosić dodatkowy sprzęt, jak choćby na przykładzie Smocka KSK. Inną sprawą są guziki kanadyjskie w kieszeniach, gdzie standardem jest rzep, pozwalający na szybsze i wygodniejsze otwarcie, ale za to głośny. Guziki są ciche, co ma bardzo duże znaczenie w terenie, zwłaszcza w nocy. Zastanawiające jest również, czemu w kieszeniach piersiowych nie wszyto suwaka po stronie zewnętrznej, gdzie zdecydowanie łatwiej jest sięgać pod kamizelką. Zrezygnowano również z suwaka jako zapięcia głównego, ale zapewne chodziło po prostu o jak najbardziej niezawodne rozwiązania.

Bluze dostaliśmy do testów od sklepu www.e-militaria.pl, który w swej ofercie posiada szeroką gamę produktów firmy Leo Kohler.

ThePesH

GALERIA

Share.

About Author

Taktyczna szafiarka oraz chodząca wikipedia szpeju. Fan topornego radzieckiego brezentu w Gorkach i multiplamek gucci tactical od Crye Precison. W szafie ma więcej par butów od niejednej laski. Aesgej miłośnik milsimów oraz whisky z cola. Od ponad 7 lat rezydent krainy deszczowców."

Leave A Reply