Po raz kolejny sięgam po kieszeń uniwersalną, aby sprawdzić możliwość jej zastosowania innego niż to założone przez producenta. Tak było np. z ładownicą 200rd SAWa (z powodzeniem spełnia rolę pokrowca na dużą, pojemną apteczkę), czy ładownicy Alice na M4 (idealny pokrowiec na telefon, latarkę, multitoola, czy baterie do repliki). Tym razem na warsztat leci sustainment pouch.

Kieszeń sustainment pouch (SP) z założenia jest dedykowana do amerykańskiego plecaka Rucksack i Large Rucksack, choć w gruncie rzeczy można ją podczepić do każdego większego plecaka z taśmami molle, po obu stronach, co znacząco zwiększy jego pojemność.

Dsc09231

Pomalowany farbą do broni w sprayu SP nie wygląda już tak źle. UCPowi mówimy stanowcze NIE.

Właśnie – po obu stronach. Ale jak pokaże na zdjęciach, jest zupełnie normalne podłączyć i jedną sztukę SP do plecaka. W tym przypadku jest to Grot 25 produkcji Janysportu.

SP na Grot 25

SP na plecaku Janysport Grot PP25

Owszem, zwiększa to znacząco gabaryty plecaka – lepiej byłoby mieć 2 mniejsze kieszenie i po bokach, prawda? Tylko tyle, że dość często zwracam uwagę na kwestię ekonomii – SP w UCP można już kupić za 30zł (allegeo, komis WMASG), choć częściej za około 50zł. Nie uważam jednak, że jest to dużo, gdyż kieszeń jest kontraktowa, więc dość solidnie wykonana (chociaż to raczej poliester, nie cordura, podgumowany).
Teoretyczny wymiar kieszeni to 30x22x10cm, do środka spokojnie wejdzie puszka 30x16x10cm co jest faktycznie sporą objętością. Z tym wiąże się z kolei wielkość powierzchni, której SP wymaga do montażu: 5 oczek molle na szerokość i minimum 5 wysokości (a najlepiej 6-7 do pełnej stabilności).
Prócz wykorzystania w charakterze dodatkowej kieszeni w plecaku, SP można używać np. jako niewielkiego plecaka (trochę trudno nazwać tego słonia kieszenią cargo) na kamizelce, czy też jako torby zrzutowej – bez trudu można go przypiąć do pasa (zarówno “zwykłego, jak i LC-2, czy PT-2 z systemem molle – SP wymaga do zapięcia 2 rzędów molle), tym bardziej, że wyposażone jest w ściągacz w górnej części kieszeni.

a16 sust

SP na kamizelce A-16 od MIWO.

Zapięcie kieszeni to klasyczny fastex o bardzo dużej długości regulacji, plus dodatkowo (wspomniany przed momentem) ściągacz.
Kieszeń dostępna jest właściwie tylko w kamuflażu UCP oraz woodland (ten zwykle droższy), upolowanie w wersji desert 3c, CB, czy MC raczej do łatwych nie będzie. Oczywiście jeśli ktoś nie chce wydawać dużo kasy, a ma pod ręką farbę w spray’u do oporządzenia, to może się pozbyć jasnego UCP. Tak jak to właśnie zrobiłem 🙂

SP w użytku jako plecaczek na tylnym panelu szelek ST-3.

SP jest kieszenią bardzo uniwersalną i przydatną, gdy ktoś tylko od czasu do czasu potrzebuje zwiększyć objętość swojego plecaka, a nie chce wydawać za dużo. Przy okazji udało mi się pokazać, że nawet UCP może się zrobić zielony, choć to rozwiązanie nie wygląda koniecznie najpiękniej. Ale jeśli coś się sprawdza to nie jest to głupie.
Być może często pojawiające się Bijansy w UCP (z licytacją od 1zł :D) też da się zrobić na zielono i zgarnąć za bezcen najlepsze nakolanniki “do lasu”.

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

Leave A Reply