Wojskowe kurtki typu SMOCK to klasyka gatunku w wielu armiach świata – w Europie prym w tym wiodą Brytyjczycy i wzorujący się na nich Niemcy. Obszerny krój „worka z kieszeniami” ma tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. Firma Helikon-Tex wypuściła całkiem niedawno na rynek własną wersje smocka wzorowana na brytyjskiej kontraktowej kurtce z linii PCS (Personal Clothing System). PCS Smock – bo taką nazwę oficjalnie otrzymała kurtka, uszyty został w kilku kolorach i kamuflażach. My otrzymaliśmy od sklepu Military 1st wersję w kamuflażu Pencott Greenzone firmy Hyde Definition. W tym samym czasie na rynku ukazała się wersja w zimowej odmianie kamuflażu Pencott Snowdrift oraz pustynny/stepowy/jesienny MP Camo (aka MTP).

pcs_smock_teren (4)

Jak sprzęt to tylko w GreenZonie!

BUDOWA I WYKONANIE

Czym jest SMOCK ? Zacznijmy od podstaw – gdybym miał opisać go jednym zdaniem to jest to pierwsza linia oporządzenia – obszerna kurtka długości do połowy uda z wielkim kapturem, w który mieści się głowa z hełmem i do tego wszystkiego mnóstwo wielkich kieszeni. Zadaniem tej kurtki jest po pierwsze chronić przed wiatrem i ewentualnie mżawką – nie posiada ona warstwy ocieplenia, ani nie jest wodoodporna. Kto miał kurtkę M65, ten mniej więcej wie o co chodzi. To pod smoczka żołnierz zakłada warstwę grzewczą w zależności od pogody – bluzę mundurową/polar/softie/ etc…

pcs_smock (1) copy

Nie taki straszny smok jak go malują 😉

Materiał z którego uszyto kurtkę to NyCo 50/50, czyli 50% bawełna, 50% nylon w splocie ripstop, czyli cieńszym i lżejszym, bo w przypadku twillu to diabelstwo byłoby cholernie ciężkie i potliwe. Materiał w kamuflażu Pencott Greenzone spełnia normy MIL-SPEC oraz niskiej widzialności w noktowizji – NIR-treated .W kieszeniach można przenieść naprawdę wiele – brytyjska doktryna mówi: „żyjesz tym co masz w plecaku – walczysz tym co masz w oporządzeniu – przeżyjesz z tym co masz przy sobie”. Tak wiec pojemność kieszeni Smocków jest imponująca i może w gruncie rzeczy odpowiadać pojemności plecaka 1-dniowego i chest riga 😛

PCS SMOCK posiada łącznie 11 kieszeni (patrząc od dołu):
dwie obszerne kieszenie na froncie kurtki poniżej linii pasa, zamykane na guziki typu kanadyjskiegopcs_smock (3) copy

– dwie kieszenie płaskie pod nimi, uszyte z polaru, mające zadanie ogrzanie zmarzniętych rąk

pcs_smock (15) copy

– dwie obszerne kieszenie na froncie kurtki na klatce piersiowej, zapinane na guziki typu kanadyjskiego

pcs_smock (6) copy

– dwie kieszenie płaskie pod nimi (tzw “napoleońskie”), zapinane na suwak i wyposażony w naszyty w środku każdej z nich organizer na długopisy, multitoola, telefon, etc. W obu kieszeniach znajdują się również przelotki na przeprowadzenia kabla od słuchawek, mikrofonu, etc.

pcs_smock (6) copy

– dwie kieszenie na rękawach naszyte po skosie, zapinane patki z rzepem – na ich zewnętrznej stronie został naszyty rzep (oczka) do przyczepiania naszywek/flag/ identyfikatorów . Wewnątrz mamy identyczne przelotki na przeprowadzenie kabla jak w kieszeniach napoleońskich

pcs_smock (26) copy

pcs_smock (24) copy

pcs_smock (25) copy

– na lewej zewnętrznej kieszeni na piersi naszyta jest jeszcze jedna mała płaska kieszonka z dziurką (na guzik – lecz bez guzika do zamknięcia). Tak naprawdę jest to kompasówka na płaski kompas, np. Silvy – wspomniana dziurka na guzik to nic innego jak miejsce do którego dowiązujemy nasz kompas, aby nie zgubić go w terenie.

pcs_smock (7) copy

Cztery zewnętrzne kieszenie frontowe posiadają wszyte w środku pętelki służące dowiązaniu wszelkiego rodzaju przenoszonego sprzętu – noża, moltitoola. Zamykane są patką z zakładką, która po zapięciu guzika szczelnie blokuje dostęp do wnętrza kieszeni i nie ma szans, aby coś z niej wypadło. Guziki schowane są w zaszewkach, a klapa kieszeni je zasłania – to rozwiązanie zwiększa szanse, że nie zaczepimy guzikiem o coś wystającego i nie urwiemy go.

pcs_smock (8) copy

Guzik kanadyjski (mam nadzieję, że nie będą odpadać tak jak klasyczne) plus pętelki do mocowania sprzętu wewnątrz kieszeni.

Wnętrze kieszeni napoleońskich uszyto z miękkiej wytrzymałej siatki i zastosowano ją również w części pleców jako podszewkę. Zaletą tego rozwiązania jest dobra wentylacja kurtki – rozpinając suwaki umożliwiamy dostęp powietrza do środka i lepszą cyrkulację powietrza i ciepła. Kolejną rzeczą, która jest już standardem w kurtkach i znalazła się w opisywanej to wentylacja pod pachami – tu zostały wszyte suwaki. W połączeniu z otwarciem kieszeni da nam to niezły przewiew w sytuacji, gdy się przegrzejemy i spocimy.

pcs_smock (10) copy

Wnętrze kieszeni napoleońskiej.

pcs_smock (18) copy

A tu już obszerne zamki wentylacyjne pod pachami.

Rękawy kurtki wzmocniono drugą warstwą materiału naszytą na łokciu i przedramieniu. Mankiety zakończone są patkami zapinanymi na rzep – osobiście uważam to za najlepsze rozwiązanie pozwalające wyregulować smocka dokładnie do swych potrzeb.

pcs_smock (2) copy

Smoczek od tyłu, plus widoczne wzmocnienia rękawów.

pcs_smock (23) copy

Mankiety zapinane na rzep, czyli chyba najbardziej uniwersalne rozwiązanie.

Kaptur jest olbrzymi, ale przypominam – ma za zadanie wejść na głowę ubraną w hełm (np. ten w brytyjskim MVP jest ogromny i wchodzą pod niego wszelkie MICHy, FASTy i AirFramey). Uszyty został z dwóch warstw materiału, dzięki czemu zapewnia dość skuteczną ochronę przed wiatrem i słabym deszczem – jest regulowany za pomocą sznurka-ściągacza zakończonego stoperami. Dodatkowo posiada on wszyty w obwodzie “twarzy” drut, aby nie opadał na oczy. Gdy jest nieużywany, po zrolowaniu go na kołnierz możemy spiąć go na wszytą pętelkę z guzikiem.

pcs_smock (12) copy

Kaptur – potwór.

Zapięcie kurtki jest podwójne – po pierwsze mamy na całej długości frontu wszyty dwubiegowy suwak, który umożliwia nam zapinanie i odpinanie kurtki z dołu i z góry (przydatne zwłaszcza, gdy przyszpili nas za potrzebą), po drugie suwak chroniony jest patką, listwą zapinaną na cztery odcinki rzepa. Na listwie tej na wysokości mostka naszyty jest brytyjskim wzorem pojedynczy pionowy pagon zapinany na guzik kanadyjski.

pcs_smock (20) copy

Listwa zasłaniająca suwak. Rozwiązanie takie po pierwsze chroni przed dostawaniem się wiatru do środka, a po drugie stanowi awaryjne zapięcie na wypadek gdyby szlag trafił suwak.

Smok posiada regulacje w pasie i są to trzy odcinki sznurka wszyte w tunele po obu bokach i na plecach kurtki. Miejsca regulacji obwodu wypadają idealnie pod pachami pod suwakami wentylacyjnymi od środka kurtki. Sznurek nie posiada stopera i trzeba zawiązać go sobie ręcznie, np. w kokardkę, bo inaczej może nam się wsunąć. Moim skromnym zdaniem jest to najsłabszy element konstrukcyjny tej kurtki – brak szybkiej regulacji obwodu.

pcs_smock (16) copy

Regulacja obwodu w pasie.

pcs_smock (19) copy

O niebo lepiej wygląda regulacja na dole – tu w tunel włożony został shockcord zakończony stoperami. Jeden ruch ręki i ściskamy lub luzujemy. Idealnie.

pcs_smock (13) copy

Ostatnim elementem konstrukcji jest pętelka na karku od wewnętrznej strony kurtki, służąca do jej powieszenia na wieszaku.

UŻYTKOWANIE (OPINIE OSOBISTE)

Jak było powiedziane na wstępie, smock to w gruncie rzeczy worek z kieszeniami i albo go pokochasz albo znienawidzisz – ja je kocham. Żyjemy w klimacie, który nas nie rozpieszcza – nie ma co liczyć na całoroczne komfortowe użytkowanie jednego kompletu munduru spodni i bluzy/koszuli. PCS Smock zapewnia dostateczną ochronę przed podmuchami zimnego wiatru i przed lekkim deszczem, mżawką, choć soft shell to nie jest.

10984947_10206092974033375_1110413673_n

Przykład sprzętu mieszczącego się do kurtki – w praktyce jeszcze można sporo dorzucić.

Kurtkę użytkuje już kilka tygodni i w większości czasu w temperaturze około i lekko poniżej zera. Jako ocieplacz pod nią stosuję kontraktowe brytyjskie softie, które m.in. upodobał sobie i Dev w Polsce. Mimo że jestem zmarźluchem to termika tego zestawu jest niezła – gdy się przegrzejesz zawsze można odpiąć suwaki pod pachami na kilka minut.

pcs_smock_teren (13)

Świetnym pomysłem w kroju PCS są polarowe kieszenie – gdy zmarzną dłonie idealnie pełnia funkcje ocieplacza. Olbrzymi plus. Pod spodem oczywiście softie.

pcs_smock_teren (12)

I grzejemy łapki.

Jestem fanem kieszeni napoleońskich w ciuchach – na piersi ląduje zawsze telefon z jednej strony (niemały bo Note3) oraz fajki i zapalniczka w drugiej. Kieszenie zewnętrzne są idealne do transportu miękkich rzeczy np. arafatki/chusty/kominiarki, czapki i tym podobnych gadżetów.

pcs_smock_teren (7)

Pesholeon Bonaparte 😉

Kieszenie na rękawach mają krój znany z bluzy ACU – są to płaskie konstrukcje naszyte po skosie, aby łatwiej był się do nich dostać ręką, zaopatrzone w prostokątną patką zamykająca. Od zewnątrz zarówno na kieszeni i patce naszyto analogicznie jak w ACU, rzep na flagi, naszywki, identyfikatory IR.

Dużo taktycznych naszywek… no dobra, można więcej. Fuszerka!

W konstrukcji smocka są jednak dwie rzeczy, które można było by poprawić i to nie mówię, że są złe – mówię że może być lepiej. Po pierwsze ściągacz w pasie – aby go wyregulować tak naprawdę trzeba zdjąć kurtkę i metoda prób i błędów dobrać odpowiednia długość, po czym związać sznurki. Nie ma mowy o szybkim poluzowaniu lub ściśnięciu kurtki, gdy masz ją na sobie, co może być szczególnie problematyczne, gdy wieje, pada lub masz już na kurtce jakiś sprzęt.

pcs_smock_teren (2)

Chociaż smock jest dość luźnego kroju to i tak całkiem nieźle daje się go dopasować.

Po drugie kaptur, a w zasadzie jego krój – to że jest obszerny to norma. Jak już nadmieniłem jego zadaniem jest zakryć głowę żołnierza ubraną w hełm, a w przypadku brytyjskiego konkretnie w wielką pieczarkę typu mark 5 lub mark 6 – ale primo jest strasznie szpiczasty, a dwa przydała by się jego regulacja z przodu na tył. W wielu kurtkach jest stosowana listwa z rzepem, którą mamy możliwość przesunąć na tył i ściągnąć kaptur na tyle, aby nie opadał na oczy. Olbrzymią zaletą kaptura jest fakt, że został uszyty z dwóch warstw materiału, co skutecznie chroni przed podmucham mroźnego zimowego wiatru i deszczu. Drut w obwodzie kaptura spełnia zadanie zgodnie z oryginalnym założeniem smocków – dopasowujemy wielkość otworu na twarz, a ja lubię ten dodatek w kapturach.

pcs_smock_teren (19)

Człowiek mucha? Nie ważne… MICH się mieści.

W egzemplarzu który posiadam nie dało się zauważyć jakichś niedoróbek w wykonaniu – szwy są proste, rzepy nie odstają, kanadyjskie guziki są dobrze doszyte do materiału. Nie mam zastrzeżeń również co do jakości wykonania. Producent dodatkowo dołożył nam na wewnętrznej stronie kurtki dwa zapasowe guziki oraz kawałek tasiemki do ich wszycia na wypadek, gdyby zdarzyła się sytuacja, że jednak urwiemy jakiś w terenie.

pcs_smock (27) copy

Oczywiście jak było nie raz wspominane – kolor kamuflażu na mundurze (NyCo 50/50) praktycznie nie odbiega od tego na sprzęcie (cordura 500 i 1000d). Chest rig Templars Gear i kieszeń na magazynek (wrap) Husar Group.

pcs_smock_teren (30)

I to co powyżej – wkrótce fotki z większą ilością sprzętu w GZ.

pcs_smock_teren (27)

Oczywiście GZ to nasz nadal ulubiony kamuflaż, wbrew pozorom sprawdzający się nie tylko wiosną/latem, ale i jesienią.

PODSUMOWANIE

PCS Smock w wykonaniu Helikon-Tex to bardzo ciekawa propozycja. Do obecnej chwili można było się na rynku wtórnym zaopatrzyć w tego typu kontraktową brytyjską kurtkę w kamuflażu MTP – jednak nie każdemu ten kamuflaż odpowiada. Helikon wypuścił na rynek obecnie pięć wariantów kolorystycznych: olive, Pencott Greenzone, Badlands i Snowdrift oraz PCS Camo (helikonowska wariacja kamuflażu MTP, która powstała z myślą o rynku brytyjskim).

Cena która przyjdzie zapłacić za kurtkę wydaje się być wysoka – jednak należy pamiętać, że uszyta jest z oryginalnego materiału wyprodukowanego na zlecenie twórcy kamuflażu Pencott firmy Hyde Definition. Materiał ten spełnia aktualne wymogi pola walki – jest to wytrzymała mieszkanka NyCo 50/50, a nie plastki fantastic – utkana w normie MIL-SPEC z zachowaniem obniżonej widzialności w NVG (noktowizji) – NIR TREATED. Wszystko to kosztuje, stąd finalna cena jest niemała, ale adekwatna do jakości i skomplikowania konstrukcji produktu.

pcs_smock_teren (21)

Kurtkę do testów przekazał nam sklep Military1st za co serdecznie dziękujemy!

Dodam, że wraz z kurtką od Military1st otrzymaliśmy również uniformy w kroju CPU oraz plecak Direct Action Dragon Egg – wszystko w kamuflażu Pencott Greenzone. Za kilka tygodni, gdy zrobi się nieco cieplej i roślinność mocniej zazieleni postaramy się dla Was zrobić porównanie dwóch nowoczesnych wzorów kamuflażu w terenie – Pencott Greenzone vs MultiCam Tropic oraz Pencott Badlands vs MultiCam. Recenzji powyższych produktów oraz sesji zdjęciowej oczekujcie w ciągu kilku najbliższych miesięcy na naszych łamach.

GALERIA

Share.

About Author

Taktyczna szafiarka oraz chodząca wikipedia szpeju. Fan topornego radzieckiego brezentu w Gorkach i multiplamek gucci tactical od Crye Precison. W szafie ma więcej par butów od niejednej laski. Aesgej miłośnik milsimów oraz whisky z cola. Od ponad 7 lat rezydent krainy deszczowców."

5 komentarzy

 1. Właśnie kupiłem. Widziałem jak działa. Szczególnie w zimowym iglastym lesie z mchem u podstaw. Robi robotę.
  A z tego co widzę, (a sam noszę już drugiego smock’a kontraktowego – mocno wczesne DPM i MPT) to wykonanie mocno trzyma formę. Tak jak wspomniał autor, albo ktoś nie kuma tematu, albo mocno kocha. Ja osobiście polecam zarówno smock jako koncepcję i reklamowane wykonanie.

  Pozdrawiam Leśnych

 2. Czołem, czy jesteś w stanie zmierzyć wielkość kieszeni i podać mi ich wymiary w cm? Czy do kieszeni cargo (tych na dole) wejdzie amerykańska manierka, czy są za małe?
  Pozdrawiam!

 3. I almost never leave a response, however i did a few searching and wound up here Helikon-Tex:
  PCS Smock. And I do have 2 questions for you if it’s allright.
  Is it just me or does it look as if like a few of these
  responses come across as if they are coming from brain dead people?
  😛 And, if you are writing on additional online social sites,
  I’d like to keep up with everything new you have
  to post. Could you make a list of the complete urls of all your community sites like
  your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

Leave A Reply