wintorez (0)

Witajcie , nie będzie to recenzja repliki ASG w pełnym tego słowa znaczeniu a raczej coś w rodzaju rozbudowanego unboxingu I pierwszych wrażeń – nie chcę wchodzić w paradę ekipie SCDTV I odbierać tatusiom pracy 😉 Postaram się jednak odpowiedzieć na pytanie dlaczego kontrowersyjny wyrób G&Ga a nie innych firm.

Dlaczego kontrowersyjny – a nawet wyklęty przez “radę 10 świętszych od Putina” na forum rekonstrukcyjnym Rus Mil? Ponieważ lufa wewnętrzna nie idzie w osi tłumika, tylko jego górną krawędzią. No ok, niezbyt to fajne – pewnie, że lepiej było by w środku prawda? Dojdziemy do tego w dalszej części opisu… Zaczynamy!

PUDEŁKO

wintorez (1) wintorez (2)

Replika przychodzi do nas zapakowana w estetyczne pudełko kartonowe z obwolutą przedstawiającą na froncie zdjęcie konkursowe producenta, a z tyłu wyróżnione zostały detale I cechy repliki. Samo pudełko również jest zadrukowane logiem producenta – nie jest to po prostu szary karton z małą naklejką informująca o zawartości.

CO DOSTAJEMY?

wintorez (3) wintorez (4)

wintorez (5)  wintorez (6)

wintorez (7) wintorez (8)

wintorez (9) wintorez (10)

Tu zaczyna się robić ciekawie i zarazem bardzo miło – zestaw jest “na bogato”. Po za repliką otrzymujemy :

  • 2 dedykowane baterie LiPo 11.1v 15c
  • przelotkę do podłączenia zwykłej baterii LiPo z wtykiem mini tamiya
  • przelotkę do naładowania dedykowanych baterii pod swoją ładowarką
  • ładowarkę dedykowaną do baterii z zestawu
  • magazynek hi-cap o pojemności 250 kulek
  • wycior
  • instrukcję w języku polskim od dystrybutora
  • bogatą instrukcję w języku angielskim od producenta
  • zatyczkę do lufy

Nadal wam przeszkadza lufa nie w osi tłumika?(Taaaaaaaaaak!)

REPLIKA Z ZEWNĄTRZ

wintorez (22)

Stalowe części to – tłumik, przyrządy celownicze, górna pokrywa, zatrzask kolby, język spustowy, zwalniacz magazynka, selektor rodzaju ognia. Plastikowa jest obudowa frontu oraz magazynek. Dolna część korpusu zbudowana jest z aluminium. Kolba natomiast to sklejka zakończona stopką z dość twardej, ale elastycznej gumy – tu znajdziemy również przykręcone ucho do zamocowania pasa nośnego.

BUDOWA WEWNĘTRZNA

wintorez (17) wintorez (18) wintorez (20) wintorez (19)

W tym momencie dochodzimy do sedna płaczu żali i rozpaczy, czemu ta cholerna lufa nie znajduje się w osi. Producent decydując się dodać dedykowany akumulator z nietypowym złączem poszedł na kompromis – zaprojektował wnętrze tłumika tak, aby wszystko zmieściło się elegancko. Lufa wewnętrzna idzie swoim tunelem, a bateria swoim. Tłumik połączony jest z korpusem za pomocą pierścienia z gwintem, którym dociskamy obie części na sztywno. Dodatkowo w tłumiku znajduje się sprężyna – dystanser, dociskająca baterię do złącza. Tak wiec nic nie lata, nie telepie się i nie stuka w środku.

Jak dla mnie bomba – użytkowałem wcześniej replikę AS WAŁ firmy LCT, gdzie producent zachował realizm – zaowocowało to przecieraniem się kabli do akumulatora, ciężkim odkręcaniem tłumika, spasowanie baterii nie stanowiło problemu, ale włożenie lufy w oś i skręcenie do kupy potrafiło napsuć nerwów – lufa wewnętrzna nie miała żadnego oparcia w tłumiku. Realizm 1 – ergonomia 0.

wintorez (12) wintorez (11) wintorez (15) wintorez (14)

Kolba z jej systemem demontażu/montażu w wyrobie G&G – zamontowana na stalowej szynie z zatrzaskiem i prowadnicami prądowymi – z wbudowanym silnikiem rozłącza się w ułamku sekundy od korpusu po wciśnięciu przycisku zwalniacza. Idealne rozwiązanie do transportu, nieprawdaż?

Jak czytamy w opisie producenta: “Replika posiada specjalnie zaprojektowany gearbox wyposażony w metalowe łożyska kulkowe 8mm, napędzany silnikiem 25000rpm Hi-torque. Jest to wersja High Muzzle Velocity, co oznacza zamontowaną fabrycznie sprężynę M120, która pozwala uzyskać prędkość wylotową rzędu ~400 fps od razu po wyjęciu z pudełka.

Replika posiada wbudowany układ MOSFET oraz dodatkowy magiczny system, który podnosi realizm użytkowania jej. Na czym on polega – mianowicie nie strzelimy, gdy nie mamy załadowanego magazynka w gniazdo, a co więcej, gdy go załadujemy również nie strzelimy zanim nie przeładujemy “broni”. Żeby było jeszcze ciekawiej, gdy w magazynku skończą nam się kulki to replika również nie strzeli.

Nadal Wam przeszkadza ta lufa wyżej 4mm?

Tam mało no dobrze – to co powiecie na system szybkiej wymiany sprężyny? Otwieramy pokrywę, odkręcamy kapsel z tyłu gearboxa, wyciągamy sprężynę, wkładamy inną, zakręcamy, zamykamy pokrywę i już 🙂 Tak jak standardowo w SAWach. Jak już wspomniałem w zestawie mamy sprężynę M120 – plus minus 400fps, czyli w miarę spoko w las, natomiast w parę chwil również i do CQB, kwestia słabszej sprężyny.

Jaka kuźwa lufa? Czy ten koleś 20, od Ciebie to zauważy, gdy mu puszczasz serię?

Słowo na zakończenie

Nie miałem jeszcze okazji postrzelać na strzelancę, jedynie w ogrodzie, wiec nie wypowiem się o osiągach – za wcześnie na to. Replika jest solidna, dobrze spasowana i wykonana naprawdę porządnie. Ciężka i dobrze leży w rękach. Zestaw, który otrzymujemy jest naprawdę na bogatości. Nie jestem rekonstruktorem, tylko graczem, który czasami biega w “ruskim” szpeju – 4 mm przesunięcia lufy wewnętrznej nie zmieniają dla mnie nic w locie plastikowej kulki 6mm, natomiast cała otoczka, dodatki i usprawnienia zawarte w zestawie dają dużo większe możliwości, niż omawiany już wcześniej LCT AS WAŁ, który może zbudowany jest realistycznie z zewnątrz co do milimetra i ma odpowiednie krzywizny bulbulatorów – ale w środku jest bardzo surowy i miejscami niedopracowany.

Czas pokaże czy wyrób firmy G&G okaże się lepszy.

Replika dostępna jest w sklepie GUNFIRE.PL

Share.

About Author

Taktyczna szafiarka oraz chodząca wikipedia szpeju. Fan topornego radzieckiego brezentu w Gorkach i multiplamek gucci tactical od Crye Precison. W szafie ma więcej par butów od niejednej laski. Aesgej miłośnik milsimów oraz whisky z cola. Od ponad 7 lat rezydent krainy deszczowców."

Leave A Reply