Z racji tego, że uważam CamoGrom za kamuflaż zbyt jasny jak na nasze warunki – postanowiłem go nieco przyciemnić za pomocą barwników do tkanin. Z racji tego, że Helikon oferuje całkiem sporo krojów mundurów w tym kamuflażu, a niekoniecznie każdy chce kupować droższy MC (ale ciemniejszy i efektywniejszy) można za pomocą kilku barwników (koszt 1 saszetki to 1-2zł) przyciemnić sobie mundur.

IMG_0711

Leśny ludek, czyli CamoGrom Tropic i ghillie hat od SCG.

Farbowanie z założenia miało być lekkie, testowe, chodziło po prostu o sprawdzenie jak to będzie wyglądać. Celem było przyciemnienie bluzy i w związku z tym użyto tylko niewielkiej ilości barwnika. Dla porównania dla normalnego barwienia mundurów DDPM, zużywa się około 2-3 saszetek barwnika na 1 element munduru (bluza/spodnie, na combat shirt mniej), dla przyciemnienia zużyłem około 1/2 torebki.
Użyłem popularnych barwników Motylka, “khaki” + “oliwka” w stosunku 1:1, w łącznej ilości poniżej 1/2 całej saszetki. Należy zaznaczyć, że materiał bluzy to grubszy twill 50/50 NyCo i wciągnął barwnik nawet lepiej niż DDPM, choć z drugiej strony użyto w końcu mniejszej jego ilości to i na sam koniec mniej zostało w kąpieli.

Podsumowując efekt farbowania – jest nieźle. Camogrom z odcieni brązu przeszedł zdecydowanie w odcienie zieleni, choć ogólnie oczekiwałem jednak ciemniejszego koloru. Prawdopodobnie wrzucę bluzę do powtórnego farbowania, przy czym żeby osiągnąć coś pokroju MC Tropic, zakładam, że trzeba użyć około 1.5 saszetki barwnika na normalnym CamoGromie. Z drugiej strony – istnieje ryzyko, że ciemniejszy kolor może spowodować zbytnie rozmycie konturów kamuflażu.
Do farbowania nadają się według mnie takie kamuflaże jak DDPM, Troopentarn, UCP, czy w pewnym stopniu CamoGrom.
A teraz zdjęcia…

aDSC_3316

CamoGrom (TCU) vs Farbowaniec.

IMG_0678

Camogrom Tropic vs MTP (brytyjski kontrakt)

IMG_0679

Camogrom Tropic vs MTP (brytyjski kontrakt)

IMG_0680

A tu już CamoGrom Tropic w całej okazałości 🙂

IMG_0681

MARPAT (Helikon) vs CG Tropic

IMG_0686

MTP vs CG Tropic

IMG_0687

MARPAT vs CG Tropic

IMG_0688

Jest lepiej, ale wg mnie nadal zbyt jasno,

IMG_0689

Jest lepiej, ale wg mnie nadal zbyt jasno – tak, powtarzam się…

IMG_0691

Ujęcie z nieco dalszej perspektywy – coraz bardziej kusi powtórne ufarbowanie na jednak ciemniejszy kolor.

IMG_0692

A tu zdjęcie z bliska z użyciem lampy – najlepiej oddaje zmianę koloru z oryginalnego CamoGromu na bardziej zielony “Tropic”.

Po więcej zdjęć zapraszam do galerii – spodnie to MARPATy Helikonu, bluza to farbowaniec, a kapelusz pochodzi od Sprintera:

GALERIA

Share.

About Author

Leave A Reply