Jaka powinna być kurtka na zimę? Przede wszystkim ciepła – wiem, wiem, Ameryki nie odkryłem. Podrzucam jednak propozycję softie na zimę, które jest niczym innym jak kurtką zrobioną ze śpiwora. W wielkim skrócie – bardzo ciepła, bardzo lekka i dość tania (100-150zł), jak przystało na brytyjski sprzęt z demobilu. Aha, jest też dwustronna, nie ma kaptura i jest totalnie taktyczno-hipsterska, bo wygląda się w niej po prostu jak zwykły bej…

_igp5511KONSTRUKCJA I WYKONANIE

Swoje softie nabyłem w Bastionie69, ostatnio pojawiły się także na armyworld.pl. Oczywiście głównym ich źródłem pozostanie przede wszystkim Allegro i eBay.
Wykonanie kontraktu jest solidne, nie ma niedoróbek poza jedną – jakość zamka, którego ząbki lubią się niestety wyrywać, a także można bardzo łatwo wciąć w niego materiał.
W zasadzie softie to ocieplacz, więc też szału nie ma co się spodziewać – 2 kieszenie, ściągacze na dole i w kołnierzu, który, swoją drogą, jest całkiem wysoki i dobrze chroni kark oraz szyję. Materiał wierzchni – zielony i piaskowy to pertex, wewnętrzne wypełnienie to poliester.

_igp4770Jak wspomniałem kurtka jest dwustronna – zielona i piaskowa, z obu stron mamy po 2 kieszenie. Rękawy zakończone są elastycznym ściągaczem.

Img_1613

Zielona strona.

_igp4404

Strona piaskowa.

Na koniec kilka słów o rozmiarówce. Ja na swoje 108cm klatki brałem M i jest dość obszerna, bez problemu założę pod spód i polar 300kę, czy plate carriera. Jest spora, z zapasem. Także jeśli ktoś chce mieć dobrze dopasowaną kurtkę to trzeba przy tych wymiarach brać S.

UŻYTKOWANIE (OPINIA OSOBISTA)

No cóż, nie wygląda to za pięknie, prawda? Na całe szczęście softie nadaje się przede wszystkim jako ocieplacz pod spód, czyli, np. pod soft shella, gore czy też nawet zwykłą bluzę mundurową. Nie to, że samo nie daje rady – wspomniana warstwa zewnętrzna pertex chroni naprawdę całkiem nieźle przed deszczem i wiatrem.

Img_1608

Taktycznie-hipstersko. Ale ciepło!

Najważniejsze – do czego nam taki ocieplacz? Przede wszystkim na spacery, pilnowanie bazy, duże mrozy, ALE ogólnie na aktywności nie wymagające dużej aktywności fizycznej. Kurtka nie powala oddychalnością – w końcu to taka “syntetyczna puchówka”.

Img_1615
W czym jest lepsza od takiego polaru 300ki (Patriota czy SPEARa)? Daje sporo więcej ciepła i dobrze chroni przed wiatrem. Jest też dużo lżejsza i zajmuje naprawdę niewiele miejsca po skompresowaniu w specjalnym worku. Z drugiej strony ma jednak mniejszą oddychalność i brak zamków pod pachami.

_igp4504

Kurtka rozmiar M – zajmuje mniej więcej tyle miejsca co hełm, mieści się w kieszeń sustainment pouch, a zapewne wejdzie także i w tylną kieszeń smocka.

Nada się idealnie jako ocieplacz do zimowego BOBa czy po prostu do bagażnika/pod siedzenie, na wszelki wypadek.
Na miasto jest jak znalazł, choć w tym przypadku może doskwierać brak zamków pod pachami, jeśli nie przeszkadza Wam wygląd bezdomnego krasnoluda, gdyż kurtka na prawdę nie grzeszy pięknem. Dwie kieszenie zewnętrzne i 2 wewnętrzne to dość mało, ale nie ma co wybrzydzać. To po prostu softie.

_igp4339Wersja piaskowa nie nadaje się na jesień – jest po prostu zbyt jasna. Nadaje się natomiast na zimę, kiedy to bardzo dobrze nada się pod maskałat/poncho i gdy mamy odsłonięte plecy (bez plecaka i kamizelki), co zrekompensuje niską oddychalność materiału (i tak większą niż takie zwykłe “cywilne” puchówki, ale nie turystyczne).

_igp4210

Wersja zielona ma świetny kolor na wczesną wczesną jesień i wczesną wiosnę (gdy jeszcze jest zimno). Barwa softie jest żywa i nie odstaje znacząco od tła.

_igp4574

Oczywiście najlepiej po prostu założyć odpowiednią bluzę maskującą.

To czego przede wszystkim brakuje softie to kaptur, dzięki któremu byłaby to kurtka idealna w okresie jesień-zima. Za dużo jednak nie można wymagać, bo to jednak standardowy ocieplacz, na który nakładamy właściwą kurtkę i oporządzenie. Brakuje również zamków pod pachami, co daje się we znaki przy większym wysiłku lub zbyt wysokiej temperaturze.

_igp4309

Jak widać softie nie jest krótkie i spokojnie zakrywa tyłek 🙂

Jakie można zastosować konfiguracje ubraniowe z softie w zależności od niższych temperatur? Do -5 C w zupełności wystarcza długa koszulka termo zimowa i można hasać w samym softie. W niższych temperaturach pod spód maksymalnie polar 100/200, a jeszcze lepiej dać po prostu na zewnątrz kurtkę. Do -10 C wystarczał mi zestaw termo/softie/soft shell. Gdy było zimniej zarzucałem na wierzch MVP, ale akurat poprzednia zima za mroźna nie była, więc nie było możliwości, żeby w pełni przetestować kurtkę na srogich mrozach.
Było za to całkiem sporo dni (orkannnn!) z temperaturą bliską zeru, lekkim i średnim deszczem oraz bardzo silnym wiatrem – trzeba przyznać, że kurtka ani razu nie przemiękła podczas 3-kilometrowych przejść. Wierzchnia warstwa to materiał znany z softa-kangurki PCS, pertex, zapewniający w pewnym stopniu ochronę przed deszczem (jak to jednak soft – przemięka przy większym deszczu) oraz w dużym stopniu przed wiatrem.

Img_1607

Warto dodać, że softie to ideał kurtki postojowej. Ugrzeje, ochroni przed wiatrem, lekkim deszczem, chłodem, a jednocześnie da też nieco odparować z nas wilgoci. Łatwo ją skompresować i jest lekka – o czym już wspomniałem – więc nie stanowi sporego kłopotu podczas wędrówki.


PODSUMOWANIE

Prosta konstrukcja, tylko 2 kieszenie, brak kaptura, ciepła, lekka, tania – tego można oczekiwać po ocieplaczu i właśnie to dostajemy. Co ciekawe, softie są też spodnie, choć w naszym klimacie mogą się przydać chyba tylko wartownikom. Jest to specyficzny sprzęt, raczej do lasu niż na miasto, choć naprawdę przydaje się podczas zimowej jazdy z PKP, gdy śnieg wpada przez okna… Może jest i brzydka jak kwit na węgiel w listopadową noc, ale świetnie spełnia swoje zadanie!

UŻYTY SPRZĘT:
– konfederatka Ranger Survival Club
– szalokominiarka NFM Garm (Koner Polska) i Condor multiwrap
– bluza Helikon-Tex CPU (Greenzone)
– spodnie: Helikon-Tex BDU (woodland), TMC combat pants G2 (MultiCam), Helikon-Tex CPU (Greenzone)
– sprzęt: chest rig Condor MCR-5 (E-militaria.pl), chest rig Stronghold (Greenzone), zawieszenie Orkan LRT-50 (MC), ładownice Templars Gear TG-DFMR (wdl)

GALERIA

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

1 komentarz

  1. Co do rozmiarówki mam swoją teorię. Mianowicie jest ona o jeden lub nawet dwa numery większa, ponieważ tą kurtkę zakłada się na wszystko co żołnierz ma na sobie w polu, czyli: wszelkiej maści kamizelki z ładownicami, szelki itp. Tak jak wspomniałeś jest to szybkie ocieplenie postojowe dla żołnierza. Po marszu w zimnie kiedy na sobie nie mamy zbyt wiele odzieży, zatrzymujemy się na postój i żeby nie wychłodzić spoconego ciała i w dodatku zdejmowanie oporządzenia jest nie wskazane to softie robi robotę.

Leave A Reply