Przez kilka lat graliśmy, jako dzielni amerykańscy żołnierze. Zafascynowani najnowszym sprzętem dostępnym na polach bitew początku XXI wieku. Obowiązkowy amerykański mundur i replika karabinu z rodziny AR15. Świat ogarnięty został przez „modę” na Multicam – moda ta również nie ominęła nas. Ze względu na poszerzenie horyzontów oraz chęć wyróżniania się z pośród setek airsoftowych graczy używających Multicam i jego odmian, tj.: MTP (Multi-Terrain Pattern), Camogrom, itp. zdecydowaliśmy się na zmianę kamuflażu.

Od pewnego czasu zainteresowaliśmy się szpejem używanym przez „Ciemną Stronę Mocy” – Rosjan. Spośród wielu dostępnych na rynku kamuflaży używanych przez nich zdecydowaliśmy się na ofertę firmy Vitiaz Specoznaszczenie (VSO) – Maskalat Partizan M Medusa.

partizan_m-11

Maskałat Partizan M Medusa – VSO. Nowość na blogu, bo wreszcie coś od sąsiadów ze wschodu 🙂

Maskałat ten wyróżnia się dwoma cechami – po pierwsze jest dwustronny (kolorystyka jesienna z przewagą brązów po jednej stronie oraz przewaga zieleni na stronie wiosenno-letniej), po drugie kamuflaż Partizan wywodzi się z niemieckiego wzoru z II Wojny Światowej “Eichenlaubmuster” (Liść Dębu).

Maskałat od typowego mundury różni się prawie wszystkim. Przede wszystkim jest to obszerny luźny krój mający za zadanie zniekształcanie sylwetki żołnierza w terenie. Zestaw składa się z bluzy z kapturem oraz spodni. Obie części omówimy osobno.

BLUZA
Jest luźnie uszyta bardziej przypominająca brytyjskiego „SMOCK-a” niż typową bluzę mundurową. Posiada cztery kieszenie – dwie mniejsze znajdują się na klatce piersiowej i pozostałe dwie większe na dole. Kieszenie mają „patki” zapinane są dużymi guzikami typu kanadyjskiego.
Posiada duży kaptur umożliwiający założenie go na hełm jak również przy wykorzystaniu regulacji można go dopasować do głowy. Na wysokości uszu po obu stronach kaptura mamy wszytą siatkę, która zapobiega tłumieniu dźwięków otoczenia. Kaptur również posiada daszek. Na wysokości nadgarstka w rękawach (mankiety) wszyty jest elastyczny ściągacz a łokcie zostały wzmocnione dodatkową warstwą materiału.
Regulacje i dopasowanie bluzy można dokonać za pomocą trzech ściągaczy (w kapturze, w pasie i na dole). Bluza na całej wysokości jest zapinana na guziki.
Na kapturze oraz ramionach naszyte zostały wąskie taśmy materiału w kilku rzędach, które umożliwiają wykorzystanie roślinności do dodatkowego zamaskowania/rozmycia sylwetki – przewlekając przez nie drobne gałązki z liśćmi.

SPODNIE
Elastyczne ściągacze w pasie oraz w kostkach, luźny krój, dwie przednie kieszenie – trudno uniknąć porównania ze spodniami dresowymi. W pasie zastosowano dodatkową regulację ściągaczem (sznurek).
Spodnie mają rozporek zapinany na jeden guzik. Identycznie jak w bluzie kieszenie mają „patki” zapinane guzikami typu kanadyjskiego. Kieszenie są dość duże.
Minusem spodni jest brak kieszeni cargo na udach, jednakże rozumiemy idee dwustronności maskałatu oraz problem z w/w kieszenią cargo.
Kolana zostały wzmocnione dodatkową warstwą materiału. Ściągacz w kostce umożliwia założenie spodni nad buty.

PODSUMOWANIE
Maskałat sprawdzi się doskonale w chłodniejsze dni ze względu na duża gramaturę materiału. W skład materiału wchodzi 35% bawełna i 65% poliestru. Luźny krój umożliwi w zimne dni założenie pod spód grubego polara, jako warstwy grzewczej. Materiał nie jest wodoodporny, lecz dobrze chroni od powiewu zimnego wiatru. Nie polecamy w upalne letnie dni. Jakość szycia jest bardzo dobra jednakże ściągacze (sznurki) nadają się do wymiany. W europejskich warunkach klimatycznych rosyjska wersja kamuflażu “Eichenlaubmuster” (Liść Dębu) spisuje się wyśmienicie – w tym przypadku zasługa po stronie naukowców niemieckich.
Dwustronność maskałatu przedstawiliśmy na poniższym filmie a galeria zawiera zdjęcia na wiosenno-letniej stronie kamuflażu.

PODZIĘKOWANIA
Maskałaty do testów dostarczył polski przedstawiciel producenta Vitez Specoznaszczenie .

Źródło: yoursgear.info – ThePesH i spółka.

GALERIA

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

1 komentarz

  1. Antek Haapasaari-Olpinski on

    Patizan M camo, based on the Waffen SS Oak pattern is one of the best camo patterns ever developed. I have tested a cap in this pattern and it is almost invisible from 10 feet away. Like the Vietnam era ARVN “Tigerstripe” uniform, the combination of light green and black really breaks up the silhouette of the human body. Camo patterns with all dark colours lose the ability to break up the human form from even a very short distance. Also, the fact that like the original SS camo smocks, the Partizan suit is reversible, makes this pattern very practical for all seasons (minus snow!) and a variety of terrains. Having been a soldier for 25 years I have experience with many camo patterns, and I highly recommend the Partizan M uniform as one of the best ever designed. The SS put a lot of thought into the research and development of their camo patterns–even the US Vietnam War issue ERDL “jungle” patterns were based on the late war German “Liebermuster” pattern. This ERDL pattern was later enlarged in the 1980’s to become the now famous US “Woodland” BDU pattern. Amazing that the SS had much better camo in WWII than the supposedly “all purpose” US Army “ACU” digital pattern–which was a complete disaster. Could we not do better than the Wafffen SS 60 years after WWII!?

    Pozdrawiam–
    Antek Haapasaari-Olpinski
    CPT, AR, USAR (Ret.)

Leave A Reply