I cóż, minęły już właściwie 2 lata testowaniu butków i muszę przyznać – gdybym miał więcej odpowiednich do nich skarpet, chodziłbym w tych butach non stop (oczywiście jak nie ma śniegu, nawet przy temperaturze bliskiej zeru jest w nich komfortowo z dobrą skarpetą, byle była sucha pogoda), nawet mimo ich wagi. Ale powoli, zacznijmy od początku…

IMG_1501

Jak buty w teren to tylko LOWA.

LOWA jest producentem zarówno obuwia wojskowego, jak i (a może przede wszystkim) turystycznego. W związku z tym w przypadku butów militarnych można spodziewać się wielu zapożyczeń wykorzystywanych właśnie w turystyce.

Dsc08070

Widok ogólny 🙂 Jak widać, co zresztą normalne, jasne buty brudzą się bardzo szybko.

Budowa
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że LED są zupełnie odmienne od takich np. Belek i bliżej im budową do wspomnianych butów trekingowych/turystycznych. Brak w nich miękkiego kołnierza jak junglach, Belkach 390/790, czy Iturri, cały but ma dość sztywną skorupę i trzeba się do tego naprawdę przyzwyczaić. LED są też nieco niższe od wcześniej wymienionych butów, zabezpieczają jednak od nich dużo dużo lepiej kostkę, której chyba nie sposób skręcić w LED (raz mnie “wybroniły” od szpitala).

DSC08071

Strona zewnętrzna (widoczny duży panel siatki “3D mesh”).

Materiał zewnętrzny to standardowo w butach pustynnych skóra welurowa, choć jasny materiał pod sznurowadłami wydaje mi się syntetykiem. Za skórę to za cienkie i za mocne, ale też tak doskonale się na tym nie znam 🙂 3D mesh, czyli siatka, ma dość luźny splot co widać na zdjęciach, ma to zapewne ułatwić oddychanie stopy. Widać również, że splot jest wytrzymały, brak uszkodzeń. Panele z siatki znajdują się po obu stronach śródstopia, na języku oraz ponad kostką. Siatki są na tyle gęste, że nie wpada przez nie piach, ale z drugiej strony byle kontakt z wodą i mamy mokro.

DSC08072

Strona wewnętrzna (jak widać panele są z obu stron).

DSC08084

Kolejna siatka, tym razem na języku – oczywiście but oddycha tak dobrze, jak dobrze dobrane mamy skarpetki.

DSC08089

Drobnym minusem są rdzewiejące elementy metalowe, choć właśnie tylko te na zdjęciu. Znajomy rozwiązał ten problem lakierem.

Język nie jest jak w belkach połączony z resztą buta na całej długości, ale jak dotąd nic mi do wnętrza buta jeszcze nie wpadło. Poza tym wkładka buta wykonana jest z siatki, przez co drobiazgi wpadają nie pod stopę, by nas drażnić, ale na dno buta.

Wyściółkę stanowi materiał cambrelle, jak w Belkach 550 (USMC), co ma poprawiać odprowadzanie potu na zewnątrz buta. W bucie umieszczono zapiętek, który znacząco poprawia komfort chodzenia – zero obtarć pięty.

DSC08075

Druga wada butów, czyli ścierająca się metka. I na tym koniec wad 😛

Wkładka nie jest jakąś super-hiper amortyzującą, ale stanowi poliuretanową siatkę, zwiększającą oddychalność buta, ponadto jak coś wpadnie do buta – jest duże prawdopodobieństwo, że wpadnie pod siatkę i nie będzie nam przeszkadzało. Przez kilkanaście miesięcy użytkowania, wkładka się nie ubiła i but nosi się nadal komfortowo.

DSC08076

Proste i skuteczne rozwiązanie – przy czym użyto materiału wysokiej jakości, a nie byle plastiku jak to często bywa.

Podeszwa to Vibram MVS. Co tu mówić – trzyma się i dobrze ziemi, błota, piasku, jak i betonu – w końcu to podeszwa uniwersalna. Ściera się dużo wolniej niż Belkowa Sierra.

DSC08086

Podeszwa jest uniwersalna, zarówno na teren leśny, pustynny, jak i kamienisty (górskim) – zresztą właśnie z takim podejściem projektowano LED, jako but na uniwersalny teren. Co więcej podeszwa sprawdza się także i w mieście – but nie ściera się dużo szybciej niż w terenie, a co więcej jest (wbrew pozorom) dość cichy i na chodniku.

Przelotki sznurowadeł są raczej niezniszczalne, mało prawdopodobne wydaje się również ich wyrwanie:

DSC08083

Same sznurowadła też są wykonane bez zarzutu.

Komfort chodzenia (głównie las)
To co mnie zaskoczyło – buty mnie nie obtarły, a bez dobrego rozchodzenia od razu rzuciłem się w nich do biegania, skakania i chodzenia po górkach i po lesie. Jedynym “uszkodzeniem” był siniak z racji niezbyt fortunnego zawiązania sznurowadła wokół kostki, ale i tak tylko na jednej nodze. Być może to też zasługa dedykowanych do nich skarpet, tak czy inaczej zastrzeżeń nie miałem (skarpety motocyklowe z Lidla sprawdzają się w LDE także znakomicie). Waga butów to około 1600g, czego jednak moim zdaniem po czasie nie czuć – chodzi mi się w nich jak w adidaskach, a momentami w ogóle zapominałem, że mam je na nogach. Wygodne jak stare rozchodzone kapcie 🙂
Teraz to co najważniejsze – oddychalność. Znakomita, ale tylko z odpowiednią skarpetą. Owszem, stopa się w nich poci, ale nigdy nie miałem uczucia, że noga mi się w nich gotuje i “byle już wrócić do domu i zdjąć te buty”. A testowałem je zarówno powyżej 30 stopni, jak i poniżej zera. Wzmocnienie buta na czubku jest na tyle duże, żeby chronić palce, ale też na tyle małe, żeby nie zbierał się tam nadmiar potu. Strasznie się to jednak brudzi 😛 Uważam, że z tym elementem mogą być z czasem problemy, gdyż zaobserwowałem już kilka drobnych pęknięć (kamienie, siekiera… tak, tak), choć jakiś klej zapewne to zapełni.

DSC08085

“Steel toe” to nie jest, ale jest dużo lepsze.

Rozmiarówka
Według mnie jest bardzo zbliżona do tej z Belleville, przy czym mam wysokie podbicie i mimo długości stopy 273mm pasują mi Belki 10 i Lowa 10. Tak czy inaczej z rozmiarem trafiłem idealnie.

Cena…
790zł. Cóż, cholernie drogo, chyba, że nas stać, używamy takich butów codziennie – wtedy warto jak najbardziej. W przeciwnym wypadku, z punktu widzenia airsoftowca, to koszt średniej klasy repliki… Dostajemy jednak do ręki (a raczej nogi) naprawdę pancerne buty, które posłużą nam na długie lata i być może jeszcze nasze dzieci w nich pochodzą. Za ceną idzie jakość, jeśli was stać to zdecydowanie warto. LOWA nie jest firmą, w której płaci się za markę, tylko za jakość. A jakość wykonania i pancerność buta są zajebiste. Według mnie warto na nie wydać takie pieniądze.

_igp5439

Odpoczynek w LEDach 😉

PODSUMOWANIE
Jestem zadowolony? Jestem. Czy but ma jakiejś minusy? Prócz ceny można dodać sporą wagę oraz sztywność konstrukcji (ale to taki typ buta, zresztą dzięki tej sztywności nie złamałem jakiś czas temu nogi). I kolor mógłby być w nieco ciemniejszym odcieniu 😛
Są to but w zasadzie letnie, które mogę polecić każdemu bez wahania. Tak naprawdę sprawdzają się w każdych suchych warunkach, zarówno powyżej 30 stopni, jak i do około -5 stopni, kwestia skarpety. Choć oczywiście jeśli jest mokro to buty bardzo szybko przesiąkną, co jest jednak ceną za wysoką oddychalność i przewiewność.
Jeśli już kupujecie takie buty to i zainwestujcie w skarpety z jonami srebra, będzie to mocny zestaw. Użytkuje je już od kilku sezonów i jestem już pewien, że jeśli padną – to kupię kolejne takie same.

Buty otrzymane dzięki uprzejmości equipped.pl & butywojskowe.pl 🙂

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

Leave A Reply