PCS Lightweight Thermal Windproof Smock to najnowsza cześć brytyjskiego systemu odzieży militarnej PCS (Personal Clothing System). PCS wzorowano na legendarnej kurtce Bufallo Special 6, protoplaście całej linii odzieży softshell i w wielkim skrócie stanowi połączenie soft shella i lekkiego polaru.

smock_lightweight_thermal_pcs (2)

Lightweight Thermal Windproof Smock to kolejny krok naprzód w brytyjskim systemie umundurowania, który mimo, że jest spory kawałek za Hamerykaniami to i tak jest mocno do przodu w stosunku do WP.

WYKONANIE
Kurtka wykonana jest z zewnętrznej warstwy nylonu wiatro i wodoodpornej (do pewnego stopnia – pokrytej warstwą impregnacyjna) oraz warstwy wewnętrznej cienkiego polaru – na oko o gramaturze 50. Soft (jak i kilka innych elementów systemu) jest chińskiej produkcji – MOD zlecił zapewne szycie w Chinach celem oszczędności.
Dev: To mnie akurat mocno dziwi, bo nie raz sprzęt robiony w Azji później okazuje się inny niż w specyfikacji, ryzyk – fizyk. Banalna historia była z pewnymi skarpetkami z jonami srebra – te produkowane w PRC były gorszej jakości i to znacząco, niż te wykonane w Arabii Saudyjskiej.

smock_lightweight_thermal_pcs (2)

W zasadzie już gołym okiem można stwierdzić, że smock-soft shell ma prostą i zgrabną budową. Bez wodotrysków, tylko to co najważniejsze. Nie ma więc rzepów na ramionach na lans naszywki… co jednak nieco dziwi.

smock_lightweight_thermal_pcs (14)

Od spodu SS jest podszyty wartswą polaru o gramaturze ok. 50. Czyni to tym samym kurtkę idealną na chłodne i deszczowe dni, choć nie tak uniwersalną jak “czysty” soft.

BUDOWA
Jak na wstępie zauważyliśmy, soft budową jest wzorowana na Bufallo, czyli jest to anorak/kangurka – kurtka zakładana przez głowę. Patrząc od góry, kurtka posiada wysoki kołnierz z zamocowanym na karku ściągaczem (shock cord), aby dopasować ją do szyi, co ma na celu ochronę przed zimnem i wiatrem.

smock_lightweight_thermal_pcs (7)

Zamek kołnierza sięga aż do kangurzej kieszeni. Warto zaznaczyć, że w całej kurtce zastosowano zamki bryzgoszczelne.

W kołnierzu umieszczony jest kaptur – bardzo prostej budowy, wykonany z jednej warstwy nylonu obszyty gumowym ściągaczem, tak aby przylegał ściśle do twarzy.

smock_lightweight_thermal_pcs (11)

Co ciekawe sam kaptur nie posiada ocieplenia polarem. Szczerze mówiąc trochę szkoda, bo jak się nie ma czapki to takie rozwiązanie dawałoby więcej ciepła. Brakuje też daszka w kapturze, co jest bardzo pomocne jak się nie ma czapki z daszkiem.

Pod szyją, do mniej więcej jednej trzeciej długości, znajduje się suwak umożliwiający zakładanie kurtki przez głowę. Poniżej znajduje się pierwsza z dwóch kieszeni zapinana suwakiem – mapnik – płaska kieszeń na klatce piersiowej. Pod nią, na wysokości brzucha ulokowano dużą kieszeń jak w bluzie kangurce, zapinaną z dwóch stron zamkami wszytymi po skosie (podobnie jak w popularnych bluzach z kapturem – hoodie). Rękawy zakończone są ściągaczami zapinanymi na rzep. Po obu bokach kurtki wszyte zostały suwaki ułatwiające jej zakładanie i zdejmowanie – od dołu mniej więcej do połowy wysokości pod pachą. Na samym dole zakończone zostały patką z rzepem, współgrającą z naszytymi rzepami na dolnej części pleców – w celu dopasowania kurtki w pasie. Pod pachami mamy kolejne suwaki – otwory wentylacyjne do regulowania termiki.

smock_lightweight_thermal_pcs (13)

Pod pachami wszyto zamki wentylacyjne – jest to obecnie standard w soft i hard shellach, ułatwiający regulację termiki.

Plecy są dłuższe i zachodzą na tyłek, aby nie wiało – patent ten jest znany choćby z kurtek rowerowych.

UŻYTKOWANIE
Softshell posiadam od kilku tygodni i użytkuje w brytyjskich warunkach pogodowych praktycznie codziennie od zakupu zarówno statycznie jak i dynamicznie (na rowerze). W międzyczasie kilkukrotnie spotkał mnie mały deszcz oraz mżawki (częściej). Woda na materiale kropliła się i spływała nie wsiąkając. Nie miałem okazji przetestować jej na ulewie – ale nie o to w tym chodzi. Warstwa nylonu świetnie sprawdza się na wietrze zatrzymując go, a wewnętrzny polarek dodaje ciepła. Wczoraj spędziłem kilka godzin chodząc w nim po górach, gdzie pogoda zmieniała się kilkukrotnie – raz było ciepło i słonecznie w dolinie, a raz wietrznie i deszczowo-mżawkowo-mgliście na szczytach. Przy cieplejszej aurze wystarczyło rozpiąć boki oraz suwak pod szyja do końca, aby wyregulować termikę przepływem powietrza z zewnątrz. Suwaki zostały tak wszyte, że mając założony plecak, jego szelki przechodzą pomiędzy wentylatorami pod pachami, a suwakami bocznymi, wiec również jest komfortowo. Co do kamizelki – niestety większego doświadczenia poza testem domowym nie posiadam. Jednak przy założonym plate carrierze dostęp do górnej kieszeni płaskiej – mapnika, jest praktycznie niemożliwy. Do dolnej kangurzej w przypadku mikro plate (na zdjęciu FLYYE FAST ATTACK PLATE CARRIER) jest już możliwy. Nie ma problemu z otwarciem bocznych suwaków oraz wywietrzników pod pachami.

12

Jak widać kurtka nie gryzie się znacząco z lekkimi PC jak np. Flyye FAPC.

smock_lightweight_thermal_pcs (12)

Rozpinany bok daje również możliwość łatwego dostępu do kabury z pistoletem lub magazynków na pasie taktycznym – właśnie takie rozwiązanie zastosowano w kurtce Helikon Jackal.

PODSUMOWANIE
Kurtkę kupiłem w stanie idealnym na ebay (Grade1) za 30 funtów wraz z przesyłką (około 155zł). Jestem w niej zakochany – moim zdaniem to jeden z moich lepszych zakupów ciuchowych militarno-turystycznych tego roku. Szczerze polecam.

spa26140_n

Nowa kurtka systemu PCS zapowiada się bardzo użytecznym produktem, zarówno do airsoftu, jak i sportu i turystyki.

Dev: Zapowiada się ciekawie, pytanie tylko kiedy trafi to do nas i z jaką ceną (allegro/armyworld.pl). Lightweight Thermal Windproof Smock sprawia wrażenie ciekawie skonstruowanego soft shella, idealnego na chłodniejsze dni i jesień. Owszem, konstrukcja kangurki, zamiast w pełni rozpinanej kurtki może budzić kontrowersje, bo nie da się jej aż tak rozpiąć. Nie będzie również aż tak uniwersalna jak np. Trooper, z racji posiadania cienkiego polarku. Nie mniej jednak zachwyca ceną i wyglądem, a znając brytyjskie mundury – okaże się produktem dobrym i tanim 🙂

Dla taktycznych szafiarek :
Na zdjęciach z podwórka
– kamizelka FLYYE FAPC
Na zdjęciach z gór:
– panel uniwersalny mały Whiskey Tactical Gear
– shingle potrójne na AK – Night Fox
– mały admin Flyye
plecak Wisport Sparrow20
– gdzies w kawałku nerka od Supera (survivaltech.pl)

ThePesH

Share.

About Author

Just DevilFish being DevilFish... Koneser dobrego szpeju, airsoftowiec, sprzętowy nacjonalista (no dobra, za granicą też robią świetny sprzęt, ale trzeba być patriotą - u nas też robią fantastyczne oporządzenie i trzeba to wspierać).

3 komentarze

  1. Great review. I have one, I like it but I think it could do without the pit zips and the chest pocket. They add weight and aren’t really necessary in my opinion. Otherwise a great piece of clothing.

Leave A Reply