Jakiś czas temu w nasze lepkie ręce (dosłownie :D) wpadła zupełnie przypadkiem paczka od GUNFIRE.pl z kilkoma modelami rękawiczek taktycznych produkcji Aromred Claw: Shield, Smart Tac i Breacher. To co łączy wspomniane rękawice to ochrona kostek wykonana z popularnego kewlaru plus do tego miękki materiał znany doskonale z amerykańskich nomexów, czy też klasyków Bundeswehry. Na pierwszy rzut oka – połączenie idealne.

_igp2924

Trójca kewlarowych Armored Claw.

Nie pozostało nam nic innego jak tylko je potestować, co też przez te kilka miesięcy robiliśmy – a to była nie lada gratka, bo kilka par rękawic to kilka osób do testowania, kilka odmiennych podejść do tematu i różne wnioski końcowe.
Z przyczyn niezależnych od nas fotki Shieldów, jak i one same wybyły kilkaset kilometrów od nas (nie, nikt nam nie gwizdnął, ani ich nie zniszczyliśmy – po prostu się nie zgadaliśmy…) – ale to i tak nadrobimy, a wtedy cała rodzina Armored Claw znajdzie się w komplecie.


BREACHER

_igp2930

Breach, bang, clear! – Breacher.


BUDOWA I WYKONANIE

Do mnie trafił model Armored Claw Breacher w oliwce przypominające budowa NOMEX-owe rękawice pilotów niemieckich i hamerykanskich od lat dostępne w naszych polskich demobilach. Kevlar, Keprotec oraz naturalna skóra to materiały, z których zostały wykonane rękawice. Niepalne (taaaa, przypalaliśmy je zapalniczką, więc nie radzimy i tak sprawdzać), odporne na ścieranie, zabezpieczające w pewnym stopniu przed przecięciem. Posiadają twarda osłonę kostek oraz przedłużone mankiety – stąd i nazwa. Waga rękawiczek jedynie 129g. Brzmi zachęcająco.

Armored Claw Breacher Armored Claw Breacher

Główny materiał (oliwkowego koloru) jest wykonany z Kevlaru i Nomex-u. Producent zapewnia: “Jego główną zaletą jest jednak niesamowita odporność na przecieranie oraz cięcie. Rękawice zwiększają stopień zabezpieczenia przed ranami ciętymi, które mogą powstać w wyniku kontaktu z ostrzem noża, szkłem czy innymi ostrymi krawędziami.” Hmmm. Czy już domyślacie się co nastąpi…?

Nie oparliśmy się pokusie aby tego nie sprawdzić. Test polegał na przebiciu mankietu rękawic nożem. Rękawice położyłem na ziemi i z dość mocna silą je dźgnąłem – ostrze nie przebiło materiału. Dla porównania użyliśmy starej ścierki, podwójnie złożonej, którą nóż przebija ja na wylot bez mrugnięcia. Oczywiście nie jest to sprzęt igło odporny, podobnie ma się sprawa z wszelkimi kolcami – jedynie wewnętrzna strona dłoni jest tu sensowniej osłonięta

Nóż MORA vs Breachery – wynik 0:1
Nóż MORA vs Stara Ścierka – wynik 1:0

     Armored Claw Breacher Armored Claw Breacher

     Armored Claw Breacher Armored Claw Breacher

     Armored Claw Breacher Armored Claw Breacher

Ochronę kostek zapewnia w pewnym stopniu twarda (a jednak dość elastyczna) nakładka wykonana w technologii Keprotec szwajcarskiej firmy Schoeller – jest to bardzo odporna na ścieranie i rozerwanie tkanina produkowana z włókien aramidowych (w tym Kevlar), które przy niższej wadze są pięć razy mocniejsze od stali. Ten ekstremalnie mocny materiał został pierwotnie opracowany do wyścigów motocyklowych. Obecnie Keprotec znalazł zastosowanie nie tylko w odzieży motocyklowej, ale także odzieży roboczej, odzieży outdoorowej (najczęściej jako wzmocnienia newralgicznych elementów), używa się go także do produkcji niezwykle wytrzymałych rękawiczek (w tym przypadku Breacher-y) i butów.

Armored Claw Breacher

Ochrona kostek i palców w ASG to bardzo ważna sprawa, zwłaszcza w budynkach, bo kompozyt bardzo lubi trafiać właśnie w dłonie skierowane zwykle w stronę przeciwnika.

Armored Claw Breacher

Od wewnątrz wkładka kewlarowa zabezpieczona jest materiałem amortyzującym, także nawet uderzenie nimi w ścianę nie jest specjalnie odczuwalne. Na kostki palców również została naszyta warstwa skóry z poduszeczką wypełnioną amortyzującą warstwą materiału.

Wewnętrzna cześć dłoni oraz zakończenia palców obszyte zostały naturalna miękka skóra naturalna, z wyjątkiem opuszków kciuka i palca wskazującego, które są pokryte “zamszopodobnym” materiałem. Po pierwsze nie ślizga się po języku spustowym broni (pewniejszy kontakt), a po drugie pozwala obsługiwać ekrany dotykowe smartfonow i tabletow (przetestowane na produktach Samsunga i Asusa).

Armored Claw Breacher

I strona wewnętrzna – współczesna, bo i “dotykowa”. Eeee tam, rękawice BW też działają na telefonach dotykowych 😛

Opisywany model Breacher charakteryzuje się długim mankietem zakończonym elastycznym ściągaczem (gumka). Mankiet chroni przedramię na długości ok. 15cm. od nadgarstka. Rękawice założone na mundur maja zadanie chronić przed urazami mechanicznymi, ogniem oraz cieciem (plus szkło i brud).

UŻYTKOWANIE (OPINIA OSOBISTA)
Rękawice są całkiem wygodne i dobrze dopasowane do reki, co jest bardzo dużym plusem. Osobiście nie lobie za dużych rękawic, wole bardziej przylegające do klonii – te są idealne. Rozmiar moich Breacher-ow to M – i jest to faktycznie takie standardowe M, czyli 9ka. Również ochraniacze Keprotec dobrze przylegają do kostek, nic nie uwiera, nie gniecie, również przy uderzeniach. Nie jest ona sztywna jak opisuje dystrybutor – jest elastyczna co zwiększa komfort podczas użytkowania. Wynika to przede wszystkim z braku dodatkowej warstwy ochronnej na kewlarze, co występuje w większości tego typu konstrukcji, jak np. w Strike Systems, czy Oakleyach.

Armored Claw Breacher

Tak się zgina dziób pingwina 😉

Pragnę również zauważyć, że rękawice są przewiewne i nie odczułem do tej pory nadmiernej potliwości dłoni – pamiętajcie jednak, że jest zima i nie miałem szans sprawdzić ich w upalne dni. Tak, czy siak czuć powiew wiatru. Opuszki kciuka i palca wskazującego są mieciuskie jak kaczuszka 😉 Nie zmniejszają czucia i nie powoduja problemów w wyczuwaniem i chwytaniem małych przedmiotów. Nadają się więc do bardziej wymagających robótek ręcznych, zresztą tak jak i klasyczne BW – dobre czucie dzięki cienkiemu i miękkiemu materiałowi. Da radę w nich podkręcić i komorę hop-up.

Armored Claw Breacher

Może to wada akurat egzemplarz,a który dostałem, ale na zakończeniu mankietu pościła nitka/szew na długości ok 1cm. Moim zdaniem było zbyt bliskie przeszycie zakończenia mankietu.

Armored Claw Breacher

Materiał rękawic w czasie użytkowania nie przetarł się w żadnym miejscu, ale znacząco się zmechacił i tak – bardziej niż BW po dłuższym i intensywniejszym użytkowaniu.

Największym minusem rękawic okazał się właśnie ten miękki materiał – właściwie identyczny we wszystkich rękawicach Armored Claw. Nie okłamujmy się – mechaci się jak cholera i jest to zdecydowanie rzecz do poprawy plus więcej uwagi pod kątem szwów.


SMART TAC

_igp2927

Be smart, be tacticool – Smart Tac.


BUDOWA I WYKONANIE

W Polsce dostępnych jest cała masa rękawic taktycznych od wysokiej półki do niższej, ale niestety nie wszyscy gracze mogą pozwolić sobie na rękawice znanych i drogich producentów bo nie wszystkich stać na “rękawiczkowe” rarytasy. Dlatego też większość airsoftowców ( tym bardziej początkujących) szuka przyzwoitej alternatywy by ich portfel nie został za mocno obciążony, a przy tym by wyglądać odpowiednio lansiarsko.
Materiały z jakich głównie się składają to; kewlar, skóra i pianka neoprenowa. Całość wygląda bardzo solidnie, szwy są porządne, a i nigdzie nitka nie wychodzi, a jak wiadomo w odzieży i wyposażeniu taktycznym często zdarzają się źle wykończone szwy. Z kewlaru wykonana jest baza rękawiczki jak i obszycie kompozytowej wstawki, która świetnie ochrania stawy śródręczno-paliczkowe i skórę przed obtarciami. Wnętrze rękawicy, stawy międzypaliczkowe bliższe  jak i opuszki palców obszyto skórką, a palec wskazujący i kciuk wzmocnione zostały dodatkowo drugą warstwą skóry.

10941288_10204577069684102_1036690028_n

Zewnętrznie Smart Taci są bardzo podobne do Breacherów, przy czym dodatkowo skórą osłonięto końcówki palców (paznokcie).

Jedyny element który nie wzbudza mojego zaufania to osłona nadgarstka, która fajnie, że jest dość długa ale niestety wykonana z pianki, która w obliczu kontaktu z ogniem lub żarem może wywołać mały pożar, który poparzy nam dłonie.Zauważyłem też bardzo wygodne pętelki do zaczepienia rękawic na karabińczyku, są dość duże i wykonane z całkiem szerokiej tasiemki. Rzepy normalne, szału nie ma i pupki nie urywa ale jakość dobra.

UŻYTKOWANIE (OPINIA OSOBISTA)
Smart Taci leżą bardzo dobrze  i zapewniają dobry chwyt. Pomimo wzmocnień po stronie wewnętrznej, łatwo jest wyczuć język spustowy w replice, a same rękawice nie przeszkadzają w jej operowaniu.
Rękawice po taktycznym “tyraniu” typu zmiana magazynków, zahaczeniem nimi o elementy otoczenia, jak też po przetarciu kostkami o betonową ścianę, wykazują raczej normalne ślady użytkowania, a oznaczy to delikatne zmechacenie się kewlaru na ochraniaczu kostek.

10937275_10204577069324093_1299714897_n

Ochraniacze kostek dość łatwo się ścierają – z ciekawości po prostu przejechaliśmy parę cm po betonie i cóż, starły się. Stąd wiadomo po co na innych konstrukcjach tego typu dodatkowa osłona kostek, która jednak z drugiej strony usztywnia całość. Jak widać “miękki” materiał niestety się mechaci, to wada wszystkich testowanych Szponów.

Rękawice mają umiarkowaną “oddychalność” i nie robi się w nich przysłowie “bagno” przy dużym wysiłku i wzmożonej potliwości organizmu. Chociaż łapa i tak się spoci bo niestety materiały z jakich zostały wykonane rękawice (trudnopalne rzeczy mają właśnie ten minus), ale nie będzie tragedii – cerata to nie jest.

10949784_10204577069404095_2074086112_n

Rękawice sprawdziły się również i podczas treningu na strzelnicy.

Z czasem okazało się, że pot w połączeniu ze skórą na wewnętrznej części rękawic zaowocował czarnymi plamami na dłoni, co uważam za słaby motyw 🙁 Farbę puściła skóra i niestety pomimo dłuższego użytkowania problem pojawia się nadal, choć w mniejszym stopniu z czasem – np. prawa rękawica już nie brudzi 😀

_igp5735

A najgorsze jest to, że nie jest łatwo to domyć…

Operowanie rękawicami przy oporządzeniu nie sprawiało mi większych problemów, chociaż ładownie kulek do magazynków tak, aczkolwiek może to tylko wina moich małych zdolności manualnych i malutkich rączek 😉

_IGP3367 - Kopia

Materiał rękawic, nawet pomimo skórzanych wzmocnień, wciąż zapewnia doskonałe czucie w palcach i operowanie broni, w tym zabawy drobiazgami, jak szybkoładowarki, ustawienia hop-upa i tym podobne.

_igp3205

Broń długa, pm, czy klamka – rękawice są bezproblemowe.

11025873_467969236688535_2913851121934449343_o

Współpraca z Misiem 😉 Zdjęcie: Anna Satel

Zapięcie rękawic póki co jest pewne – sami wiecie jak to bywa z rzepami rękawic. Tak, czy inaczej – zapewnia pewne zapięcie rękawicy, która leży stabilnie i dobrze przylega do dłoni, nie ma luzów (oczywiście przy poprawnym dobraniu rozmiaru).


SHIELD

_igp2925

With sword and shield! – Shield.

BUDOWA I WYKONANIE
I tu w porównaniu do pozostałych rękawic z testu, jest sporo różnic. O ile Breacher to były z grubsza przedłużone Smart Taci to tu cechą wspólną jest właściwie tylko ochraniacz kostek wykonany identycznie jak z pozostałych (czyli wkładka kewlarowa z amortyzacją od spodu, bez dodatkowej wierzchniej osłony) oraz zapięcie na rzep z neoprenowym rękawem. Przede wszystkim “miękki” materiał to spandex, a wierzchnia warstwa Shielda nie jest dodatkowo niczym osłonięta, choć sam materiał jest nieco grubszy – a wynika to z tego, że osłonę górnej części palców wszyto od spodu (tak, te widoczne góreczki to sztywne osłonki).
Od spodu i po bokach cała rękawica została zabezpieczona syntetyczną skórą, z wzmocnieniami z drugiej warstwy plus oczywiście na części palców zastosowano wkładki z materiału do obsługi telefonów i podobnych urządzeń dotykowych.

11065176_380023298849636_108790822_o

Shieldy konstrukcyjnie są najprostsze z całej trójki, stąd i ich najniższa cena, stanowiącą poniżej 2/3 ceny pozostałych.

UŻYTKOWANIE (OPINIA OSOBISTA)
O ile w przypadku użytkowania Shieldów na strzelankach nie było znaczącej różnicy w porównaniu do poprzednich dwóch konstrukcji to już podczas treningu strzeleckiego z bronią ostrą nie wypadły aż tak dobrze. Fakt, że zapewniały całkiem dobry chwyt nie mniej jednak użytkownikowi całkowicie nie przypadły do gustu ochraniacze kostek, które tak naprawdę uwierały i gniotły – czyli w skrócie niewygodne. Jak widać, warto jednak przymierzać rękawice z tego typu ochraniaczami przed zakupem, bo niestety nie wszyscy mamy identyczne dłonie.

11064237_380023272182972_1832394372_o

Shield po kontakcie ze słupkiem – widoczne pęknięcie ochraniacza, zmniejszające jego sztywność i właściwości ochronne.

Ochraniaczom brakuje wspomnianej warstwy zabezpieczającej – o tym już było wspominane. Ochraniacze łatwo się ścierają i potrafią pęknąć podczas użytkowania – kontakt ze słupkiem zakończył się pęknięciem wkładki, choć na całe szczęście ręka ocalała. Czyli rękawica zadziałała jak trzeba za co ogromny plus, ale gdyby była wkładka na wierzchu to prawdopodobnie nie powstałoby pękniecie, zmniejszające następnie właściwości ochraniające rękawicy i przyspieszające jej niszczenie.

11065748_380023355516297_31361324_o

Nie było również problemów z obsługą manipulatorów broni – czucie w rękawicach jest dość dobre.

10999729_380023405516292_323495994_o

Rękawice tak jak i poprzednie zapewniają pewny chwyt… ale już nie telefonom dotykowym 😉

Chwyt broni, czy oporządzenia nie stanowił problemu, natomiast telefonów już tak. Wiadomo, zupełnie inne materiały, nie mniej jednak testerowi parę razy telefon po prostu wyślizgnął się z ręki. Powiecie “po co komu rękawice taktyczne” do telefonu? W sumie to po nic, chociaż sporo osób korzysta z nich podczas strzelanek w wolnej chwili, a poza tym 2 palce z materiałem do obsługi ekranów dotykowych zobowiązują. Tak, tak, tablety i inny sprzęt z mapami, itp. Yup! 😀


PODSUMOWANIE

BREACHER: Cena Breacher-ów w Gunfire.pl to 149 PLNów. Na pierwszy rzut oka to wiele jak na produkt mało znanej marki, jednak po głębszym zapoznaniu się z jakością wykonania oraz technologiami użytych materiałów z czystym sumieniem stwierdzam, że cena jest adekwatna do otrzymanego produktu. Według mnie do uszycia rękawic użyto dobrej jakości nici, zero wystających nitek ani prucia w najbardziej newralgicznych punktach, np. na dłoni i opuszkach palców. Jestem zadowolony z Breacher-ow. POLECAM.

SMART TAC: Wskaźnik jakości do ceny stoi na średnim poziomie, ale naszym zdaniem zdaniem można na spokojnie dokonać zakupu owych rękawic. Za kwotę 129zł otrzymujemy niezłe, wygodne, trudnopalne rękawicę taktyczne, o dobrym wskaźniku ochrony dłoni i nie przeszkadzające w operowaniu. Dwie wady na jakie zwrócono uwagę to pianka na nadgarstku, która aż prosi się o wtopienie w skórę w razie kontaktu z ogniem i to że brudzą dłonie przy kontakcie z wilgocią, lecz może tylko przejściowo. Plus “włochatość” z czasem.

SHIELD: Najtańsze i najprostsze rękawice z testowanej rodzinki, co ostatecznie jest odczuwalne i chyba jednak lepiej wydać na któreś z powyższych konstrukcji. Za 79zł dostajemy rękawice zapewniające mniejszą ochronę, ale sporo tańsze oraz z wcześniejszymi wadami ochraniacza. Mimo to nadal zapewniają dobry chwyt i wyczucie manipulatorów repliki.

Dev: Czyli jak wspomniałem – ilu ludzi, tyle opinii i to jak widać mocno się różniących od siebie. Ja powiem krótko – rękawice są fajne i godne polecenia, ale zdecydowanie przydałaby się poprawa materiału na mniej mechacący się oraz dodatkowa osłona kostek.

Za udostępnienie rękawic do testów dziękujemy sklepowi GUNFIRE.PL!


GALERIA

Breacher

Smart Tac

Shield

Share.

About Author

Leave A Reply